Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Saliha Aslan
Saliha Aslan
2,909 UP
Üye
2

Yerçekimi zamanın hızına mı hükmetmiş oluyor yoksa insanların hareket hızına mı?

Benim şu an ki düşünceme göre insanların hareketleri çünkü zaman denilen kavramı biz kurguladık
474 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ertuğrul Genç
Bilimle Kafayı Bozmuş Biri

Bulduğum bilgilere göre, yerçekimi hem zamanın hem de insanların hareket hızının üzerinde etkiye sahiptir. Bunun nedeni şudur:

Yerçekimi ve zaman ilişkisi: Yerçekimi ve zaman ilişkisi, uzay ve zamanın birbirine bağlı olmasından kaynaklanır. Kozmik cisimler uzayda hareket ederken aynı zamanda zamanı da bükerler. Einstein’ın teorisine göre, deneyimlediğimiz yerçekimi, uzay ve zamanın (yani uzay-zamanın) bu eğriliğinden kaynaklanmaktadır. Bu fenomene “yerçekimi zaman genişlemesi” denir. Özetle, yerçekimi arttıkça zamanın daha yavaş aktığı anlamına gelir. Bu nedenle yerçekiminin daha güçlü olduğu Dünya’nın merkezine yakın nesneler için zaman daha yavaş geçer.

Yerçekimi ve insanların hareket hızı ilişkisi: Yerçekimi ve insanların hareket hızı ilişkisi, Einstein’ın özel görelilik kuramından kaynaklanır. Bu kurama göre, ışık hızına yakın bir hızla hareket eden bir nesne için zaman daha yavaş geçer. Bu durumda, yerçekiminin zayıf olduğu uzayda yüksek hızla hareket eden bir insan için zaman daha yavaş geçer. Bu fenomene “zaman yavaşlaması” denir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu bilgilere göre, yerçekimi hem zamanın hem de insanların hareket hızının üzerinde etkiye sahiptir diyebiliriz. Yerçekimi arttıkça zaman yavaşlar, hareket hızı arttıkça da zaman yavaşlar. Zaman denilen kavramı biz kurgulamış olabiliriz ama yerçekiminin etkisinden kaçamayız.

Umarım bu bilgiler size faydalı olmuştur.

Kaynaklar

 1. S. Çağlar. Yerçekimi Ve Zaman İlişkisi: Yükseklere Çıktıkça Daha Çok Yaşlanırız!. (10 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Matematiksel | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
M. Özer
M. Özer
12K UP
Okuyucu

Teoriye göre hareket hizi ve zaman birbiriyle baglantili.yani kütlecekim ikisi üzerinde de etkili diye biliyorum.einstein bu konuyu aciklamistir.görelilik kuraminda bildigim kadar hiz ve zamanin göreceligi kütle cekimin etkisi vs.[1]

Kaynaklar

 1. A. Einstein. Özel Ve Genel Görelilik Kuramı. ISBN: 9789753970259. Yayınevi: İdea Yayınevi.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close