Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nuh Portakal
Nuh Portakal
1,329 UP
Üye
6

Yerçekimi nedir, nasıl işler?

Kütleçekim maddenin (dünya mesela) uzayı bükmesi ve cisimlerin oluşan eğimle merkeze doğru yani dünyaya doğru hareket etmesi midir? Güneşin uzayı çarşaf gibi düşünürsek diğer gezegenleri kendine doğru çekmesi bu yüzden midir? Ve uçaktan atlayan birisi bu yüzden mi yere doğru düşüyor?
1,391 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun
26K UP
Öğrenci
Orijinal Soru: Yerçekimi nasıl işler?

Yer çekimi dediğimiz şeyi Albert Einstein öncesi dönemde sorucak olursan eğer alıcağın cevap şu olur

"Newton cisimlerin kendi kütlelerine göre aralarında bir çekim gücü olduğunu anlamış ve dünyanın yeryüzüne uyguladığı çekim kuvveti sonucu cisimlerin doğruca yere düştüğünü anlamıştır. Newton’ un teorisine göre iki kütle arasındaki çekim gücü, kütlelerin büyüklüğü ile doğru orantılı; aralarındaki mesafenin karesi ile ters orantılıdır. Yani, kütleler büyüdükçe çekim gücü artar, aralarındaki uzaklık arttıkça çekim gücü azalır. "

Tüm Reklamları Kapat

Gel gelelim Albert Einstein zamanına. Herhalde einstenin bu kadar ünlü olmasını sağlayan şey bu devrim niteliğinde olan uzay zaman görüşüdür GENEL GÖRELİLİK .

Albert Einstein ise yer çekimin aslında kütlelerinin birbirini çekmesi ile oluşan kuvvet değil sadece güneşin muazzam kütlesi sayesinde uzay zamanı bükmesi sonucu ile oluşan çukur kısımda dünyanın belirli sabit bir hızla dönmesi sonucu oluşan ivmelenmedir kısaca yer çekimi dediğimiz şey ivmelenmeden ibarettir.

291 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim, et al. Yer Çekimi Ve Genel Görelilik. (25 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 25 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Vikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi
Orijinal Soru: kütleçekimi uzayda yer çekimi ise dünya'da demek yanlış mı olacaktır?

Yanlış olmaz. Genel olan kütleçekimidir. Dünyaya "yer" ismini verdiğimizden dünyanın bize ya da doğadaki diğer nesnelere/canlılara uyguladığı kuvvet yerçekimi olarak adlandırılır. Newton'un yaptığı önemli katkılardan birisi, yerçekimi ile genel anlamda kütle çekiminin aynı yasaya tabi olduğunu göstermesidir.

195 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Berkay Yıldız
Lise Öğrencisi

Evet, yazdıkların Einstein'ın görelilik kuramına göre doğrudur. Yalnız "uzayı bükmesi" yerine "uzayzamanı bükmesi" ifadesi kullanılırsa daha doğru olacağını düşünüyorum. Kütleçekimle de yerçekimi aynı ifadedir. 

157 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (19 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi
Orijinal Soru: Yer çekimi teorisi bir topun bırakılınca neden düştüğünü nasıl açıklar?

En basit açıklama kütle çekim yasası ve Newton'un ikinci yasası ile yapılabilir. Kütle çekim yasası cisimleri birbirine çeken bir kuvvetin varlığından bahseder, Newton un ikinci yasası da kabaca "kuvvet varsa onunla aynı yönde hız değişimi vardır" der. Dünya topu kendi merkezine doğru çeken bir kuvvet uygular, bu kuvvet de topun hızının aynı yönde artmasını sağlar, hepsi bu.

Daha gerçekçi ama daha karmaşık açıklama ise genel görecelik ile yapılabilir. Cisimler kütleye sahip olduklarından, uzay-zamanı bükerler. Diğer cisimler de bu bükülmüş uzay-zaman içinde yol alırlar. ancak bu yol 4 boyutlu uzay-zamanda olduğundan görselleştirmesi kolay değildir. Üç boyutlu uzaydaalgılayan bizler bu yolu sizin sorunuzdaki örnekte, düz bir çizgi olarak görürüz. Kaynakta buna dair bir makale var.

Tüm Reklamları Kapat

167 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Eğri Uzay-Zamanda Serbest Düşme (İngilizce). (6 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Emre Küçük
Emre Küçük
1,267 UP
Ortaokul Öğrencisi
Orijinal Soru: Yer çekimi teorisi bir topun bırakılınca neden düştüğünü nasıl açıklar?

Yer çekimi, Dünya'nın kütle çekimidir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yer çekimi ivmesini kazandırır. Dünya yüzeyinde tüm cisimler bu ivme ile düşerler. İvmenin Paris'teki değeri tam olarak 9,80665 m/s2 dir tabi bu konumdan konuma değişir. Isaac Newton dünyadaki herşey doğrusal olarak çekirdeğe çekilir demişti ve bunada "Kütle Çekim" demişti. Ayrıca bir şeye daha kütle çekim demişti, gezegenlerin birbirlerine çekilmelerine. Ama bu Albert Einstein tarafından genel görelilik teorisi ile çürütüldü. Buda insanlarda genel görelilik le yer çekimi arasında bir bağlantı olması gerektiğine itti. Yanlış bilgi verdiysem özür dilerim.

137 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia Yer Çekimi. (6 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia Genel Görelilik. (6 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close