Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yer çekiminin belli bir noktadan uygulandığını düşünürsek; yer çekimi kuvvetinin gücü, bir nesnenin tamamını 360° saracak olsa, o nesneye ne olur?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Anladığım kadarıyla soru, "cisme etkiyen yerçekimi kuvveti sadece düşey değil de her yönde ve cisimden dışarı doğru olsa idi ne olurdu?" şeklinde.

Bunu suyun içerisinde cismin üzerine etkiyen basınç ile kıyaslayarak anlayabiliriz. 1m derinlikteki havuzda (tuzsuz su) cisme etkiyen basınç yaklaşık olarak 10 kPa. Bu da metrekareye etki eden 10 N luk kuvvet demek. 10 N luk kuvveti yaklaşık olarak 1 kg kütleli cismin ağırlığı olarak düşünebilirsiniz.

Şimdi 1 kg kütleli ve her kenarı 1m olan küp şeklindeki cismi düşünelim. Bu cismi 1 m derinliğe koyduğumuzda her yüzeyine içe doğru etki eden onun ağırlığı kadarlık bir kuvvet oluşuyor, basınçtan kaynaklı. Yani, eğer yerçekimi bu cismin etrafını sarıp her noktasında dışa doğru bir etkide bulunsaydı, 1 m derinlikteki basınçtan kaynaklı kuvvetin aynısı olacaktı. Elbette basınç durumunda bu kuvvet içe doğru ama soruda dışa doğru. Yine de etkisinin büyüklüğü konusunda fikir verecektir.

Aynı mantıkla 100 kg kütleli bir insana, yerçekimi kuvveti eğer her noktasında dışa doğru etki etseydi ne olurdu sorusunu da yanıtlayabiliriz. Bu insanın 100 m derinliğindeki suda üzerine etki eden basınç her metrekaresine ne kadarlık kuvvet uyguluyorsa o kadarlık bir kuvvete maruz kalırdı. Yani biraz büyük bir kuvvet ! Yine de serbest dalışta sanırım bu derinliğe inilebiliyor.

Bu durumda "nesneye ne olurdu?" sorusunun yanıtı, nesnenin kütlesine, yapısına ve şekline bağlı olarak değişir. Kütlesine bağlıdır çünkü, etkiyen yerçekimi kuvvetinin büyüklüğü kütle ile ilgili. Yapısı ve şekli de bu kuvvetin etkisini belirliyor. İlk örnekteki 1 kg kütleli küp eğer ahşap olsaydı hiç bir şey olmazdı. Ama ikinci örnekteki insanda, bu kuvvet biraz daha büyük olurdu.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius