Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kara Kaplak
Kara Kaplak
1,690 UP
Üye
4

Yer çekimi nedeniyle insanın ağırlığı farklılıklar gösterir mi?

Diyelim Bir insan dünyada 100 kilo aya gittiği zaman 17 kilo ya düşüyor. Şimdi insanın yer çekimi sayesinde zayıfladığı yada ağırladığı doğru peki bunun maksimum ya da minimum seviyesi var mıdır yani insan sıfır kilo ya da düşebilir mi düşerse aslında biz yokuz demek değil mi?
368 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İhsan Efe Çetinkaya
Fizik meraklısı

İlk olarak bir bilgi yanlışını düzelteyim, kütle değişmeyen madde madde miktarıdır, birimi kilogramdır ve ölçüm cihazi eşit kollu terazidir. Ağırlık ise kütleye etki eden kuvvetin büyüklüğüdür, ölçüm cihazı dinamometre ve birimi newtondur. Söz konusu dünya ve ay örneğinde değişen şey kütle değil ağırlık. Örneğin dünyada 1000 N olan bir kişi aya gittiğinde 850 N civarında olur. Bunu sebebi ise kütle çekimidir. Dünyada 100 kg olan kişi aya gittiğinde yine 100 kilogramdır. Ağırlık değişiminin minimum veya maksimum noktası kütle çekimi ile alakalıdır ve minumum noktası uzayda hiçbir cismin kütle çekiminden etkilenmeyen bir noktada ölcülen değerdir, bu da 0 Newtona eşit olacaktır. Maksimum değer herhangi bir gök cisminin kütlesinin büyüklüğüne bağlıdır. Bu da sonsuz olamayacağına işaret eder.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Fizik İle İlgilenen

Dünya'nın kütle çekim ivmesi ve Ay'ın kütle çekim ivmesi, kütleleri oranında farklıdır. Bu nedenle ağırlığınız farklı çıkar ama kütleniz hep aynıdır. Yer çekimsiz ortamda kütlenizi bulmak için ağırlığınızı (ortalama değerdir) 9,8'e bölerseniz bulmuş olursunuz.

Boşlukta ağırlığımız yok ise nasıl kütlemiz olabilir? Boşlukta sabit bir şekilde durduğunuzu düşünün. Sizi saniyede 1 metre hızlandırmak istediğimde bir kuvvet uygulamak zorundayım. Kütleniz ne kadar az ise uygulanacak kuvvet az, ne kadar çok ise o kadar çok kuvvet uygulamak zorundayım. İşte bu kuvvetin ne kadar olacağına sizin kütleniz belirliyor.

Kütlenin tanımı ise şu şekilde: Newton'un ikinci yasasından yararlanılarak tanımlandığında, cismin herhangi bir kuvvet tarafından ivmelenmeye karşı gösterdiği dirençtir.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close