Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Selçuk Urgancı
Üye
3

Yer çekimi neden balonları çekmez?

Kapadokyadaki balonlar veya çocukarının uçan balonları. Dünya gibi devasa kütleli bir gezegenin çekim kuvveti insanın zıblamasına veya kuşun uçmasına neden engel olmaz. Uçaklar çok güçlü olduğu için yerçekimini yenebilir bunu biraz anlıyorum ama bir kuş yerçekimini nasıl yenebilir. veya bir insan nasıl zıblar ?
2,130 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Db Dbg
Nobody

Sıcak hava balonlarının içindeki havanın enerjisi daha yüksektir. Bu da sıcak havanın hacminin daha çok olmasını beraberinde getirir. Yani birim alandaki tanecik miktarı soğuk havadan daha azdır. Oluşan yoğunluk farkı onun soğuk havaya kıyasla daha az çekilmesine sebep okur. Bu da soğuk havadan daha yukarıda olma zorunluluğunu getirir.Sıcak hava kütle çekimini yenmez. Aksine onun kuralları gereğince hareket eder. Daha aşağıda soğuk ve yoğun havanın bulunması zorunluluğunun dolayı yukarı çıkar

Altını çiziyorum bu durumda sıcak hava balonlarının altı açıktır. Yani artan hacim bir yere sıkıştırılmaz. Bu durumda hacim atmak isterken bunu başaramaz bu da basıncı arttırırdı. Bu da balonun patlamasına(balonun basıncı açık hava basıncını geçtiği anda patlar) sebep olur ve balon hiçbir anda uçmazdı.

Kurşun örneğinde ise atılırken kazandığı kinetik enerjinin tamamı yükseklik potansiyel enerjiye ve ısı enerjisine dönüşmelidir. Normalde bir cismi uzayda harekete geçirdiğimiz hareket başka bir kuvvet etki etmedikçe durmaz. Buradaki sınır olan yükseklik potansiyel enerjisi:hmg dir (h yükseklik, m kütle ve g yerçekimi ivmesidir.) Buradaki yükseklik potansiyel enerjisini sağlayan yine kütle çekimidir. Yani yer çekimi kuvvetinden gelen iş yapabilme gücü.. İkinci örnek biraz karmaşık olsa da esas nokta açık ki aslında yer elimine karşı olduğunu düşündüğümüz olaylar yerçekiminden dolayı gerçekleşmekte.

Tüm Reklamları Kapat

751 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close