Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Eylul K
Üye
5

Yer cekimi hangi noktada kaybolur?

Daha dogrusu uzaya gidildikce yer cekimi azalir evet ancak hangi noktada etki etmemeye baslar? Atmosferden cikildigi an yer cekimi biter mi? Yoksa atmosferin disinda da var midir?
2,687 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
213K UP
Astrofizik meraklısı...

Yerçekimi kaybolmaz. Mesafe arttıkça etkisi zayıflar ama tamamen ortadan kalkmaz.

Yerçekimi, ters kare yasasına uyan bir kuvvettir. Örneğin, bir cismi iki kat uzağa koyarsanız, kuvvetin dörtte birini hissedecektir. Dört kat daha uzağa koyarsanız, kuvvetin on altıda birini hissedecektir. Ancak nesne ne kadar uzakta olursa olsun, yok olacak kadar küçük olsa bile yerçekimini her zaman hissedecektir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

443 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Union University. Where Does Gravity Stop?. Alındığı Tarih: 19 Nisan 2022. Alındığı Yer: Union University Physics | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Remzi Dağ
Remzi Dağ
2,784 UP
İLERİ SEVIYE FIZIK DERSI ALDIM

Yerçekimi dünya yüzeyinde tam G yapar. Atmosfere dogru ve uzaya dogru ters kare yasası ile azalır. Ama dünya içine dogru gittiğimizde ters kare ile değil dogru oranda azalır. Mesela 500m derine insen 0.1G azalır ise 1000m uzağa gitsen 0.2G azalır. Bu yasalara göre uzayda Yercekimi 0 olmaz. Ama dünya çekirdeğinin tam merkezinde 0 olur. Ama yine de hisseedemeyecegimiz kadar küçük olan bir yer çekimine maruz kalacağımızi söyleyen teorilerde var. Fizik yasalarına göre 0 olabilir ama dünyanın manyetik alani , güneşin cekim etkisi gibi bir sürü kuvvet hesaplanıp Gnin 0 olup olmadığını tespit edebiliriz. Bu da testlerde sağlıklı olmaz çünkü manyetik alanımız, güneşin cekim kuvveti her yıl değişen kuvvetlerdir . 1cm lik kayma bile seni yanlışa götürür. [1]

269 görüntülenme

Kaynaklar

 1. U. S. W. Bureau. (1949). Daily Upper Air Bulletin.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close