Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Yer çekim yasası ilerde herhangi bir bulgu yada buluşla gerçekliğini kaybedebilir mi?

486 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Laçın Vəlizadə
8. sınıfa gidiyorum.(Azerbaycan)

Yerçekim yasası her hangi bir bulguyla çürütülecek bir şey değil. Bu yasa defalarla sınandı, test edildi, ispat olundu. Yani, bir iki sahte bulgularla çürütülmesi mümkün olan bir yasa değil. Eğer olur da -ki, insanlığın defalarla ispat etdiği böyle bir yasanın çürütüleceğini hiç düşünmüyorum- insanlık bu yasanı çürütmeğe çalışırsa ve başarırsa bu yasanı terk edip onu kullanacağız. Zaten bilimin de amacı bu.[1][1]

Kaynaklar

 1. Yerçekim. Yerçekim Yasası. (1 Mart 2023). Alındığı Tarih: 1 Mart 2023. Alındığı Yer: khosann doi: 10.https://www.google.com/amp/s/khosann.com/newtonin-yercekimi-yasasi-yanlis-mi/. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla ilgili

Eğer yasadan bahsediyorsanız tabii ki hayır, kütleçekim yasasını çürütemezsiniz. Kütleçekim yasası bir doğa yasasıdır. Doğa yasaları kendini tekrarlayan ve hep aynı sonucu veren, evrenin dokusunun sebep olduğu olgulardır. Kütleli cisimler uzay-zaman dokusunu bükerler. Kütle çekiminin ortadan kalkması için kütleli cisimlerin birbirlerine doğru hareket etmesine sebep olan bu bükülmenin ortadan kalkması, bunun için de evrenin dokusunun değişmesi gerekir.

Eğer teoriden bahsediyorsanız o zaman evet yeni açıklamalar getirilebilir. Einstein'ın Newton'un açıklamasını yanlışladığı gibi bu etkileşime sebep olarak sunulan şu anki açıklama da yeni perspektifler tabii ki kazanabilir; ancak bu yeni açıklamanın yasanın üzerinde bir etkisi olmaz, sadece yasanın işleyişi ile ilgili yorum değişir o kadar. Elma Newton'dan önce de düşüyordu, Einsten'dan sonra da düşmeye devam ediyor öyle değil mi?

Sonuç olarak doğa yasalarının değişmesi için evrenin dokusunun değişmesi gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

(Belirtmekte fayda var: Aynı şey evrim yasası için de geçerli. Yasasın işleyiş şekli ile ilgili yorumların değişmesi canlıların belirli süreçlerden geçerek yani evrimleşerek oldukları hallere geldiği gerçeğini değiştirmez.)

Kaynaklar

 1. S. M. Carroll. (2019). Spacetime And Geometry. ISBN: 9781108488396. Yayınevi: Cambridge University Press.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close