Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emrah Eray
Üye
2

Yeni tür bulduğumu nasıl anlayabilirim?

İki adet yeni orkide türü bulmuş olabileceğimi düşünüyorum. Bunların daha önce keşfedilmediğini nasıl ögrenebilirim?
245 görüntülenme
Yeni tür bulduğumu nasıl anlayabilirim?
Yeni tür bulduğumu nasıl anlayabilirim?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
126K UP
Biyoloğum.

Öncelikle, bu konuda uzman bir botanikçi ile çalışmak gerekir.

Orkideleri tanımak için bitkinin temel anatomisini bilmelisiniz. Çiçeklerin, gövdelerin ve yaprakların şekli ve rengi, hangi türe sahip olduğunuza karar vermenize yardımcı olur. Yabani orkideler ayrıca doğal yaşam alanları, şekilleri, renkleri ve yaprak, sivri ve çiçek sayıları ile tanınabilir.

Dünya Seçilmiş Bitki Aileleri Kontrol Listesi (The World Checklist of Selected Plant Families), bilinen tüm orkide türlerini listeler. Ayrıca, birçok kurumun dijitalleştirme çabaları sayesinde, çok sayıda herbaryum örneği ve eski literatürün çoğu çevrimiçi olarak erişilebilir hale geldi. Ancak bu harika kaynaklara rağmen, gerçek tip örneklerine geri dönmek ve onları ayrıntılı olarak analiz etmek hala gerekli olabilir. Çoğu durumda, Latince açıklamaları da okuyabilmek gerekir, çünkü şaşırtıcı sayıda orkide türü için, özellikle de tip örnekleri artık mevcut olmadığında, mevcut tüm bilgiler bu kadardır. Kısacası, bir şeyin yeni olduğundan ne kadar emin olabileceğimiz belirli cins ve türlere bağlıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Kew. Discovering New Orchids | Kew. Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Kew | Arşiv Bağlantısı
 2. Anna. How To Identify Orchids: The Comprehensive Guide - Orchid Bliss. (23 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 17 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Orchid Bliss | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close