Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yeni tip korona virüs (covid-19) üzerinde UV ışınların herhangi bir etkisi var mıdır?

UV ışınlar çoğu bakteri ve virüsü ortadan kaldırmak için kullanılan bir yöntem. Havalar ısındığında korona virüsün gücü zayıflayacak denmesinin sebebi de güneşten gelen UV ışınlar olabilir diye düşünüyorum.
284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Baran Anık
Baran Anık
7K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhaba,

SARS-COV-2 (yeni tip korona virüs) zarflı bir RNA virüsüdür. Zarf, virüsün RNA'sını ve kapsidini saran bir yapıdır. Viral zarf virüsün konak hücreye tutunmasını ve bağışıklık yanıtından korunmasını sağlar.

Zarflı virüsler, konak hücreye viral zarfları sayesinde tutunur ve zarflarını konak hücre membranına katarak nükleik asitlerinin hücre stoplazmasına sokarlar. Bu sayede hücreyi enfekte ederler. Zarflı virüsler konak hücrenin elemanlarını kullanarak nükleik asitlerini çoğalttıktan sonra konak hücreden ayrılırken kapsidlerini ve RNA'larını tekrar hücre zarıyla sararak hücreyi terk ederler, yani virüs zarfı aslında konak hücrenin hücre zarıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu olay göz önüne alındığında zarflı virüsler konak hücrenin hücre zarına zarar verebilecek her olaydan etkilenirler. UV ışınları, sıcaklık, bazı dezenfektanlar gibi etkenlerin SARS-COV-2'yi inaktive etmesinin (virüsler canlı varlıklar olarak kabul edilmezler bu yüzden ölemezler fakat aktifliklerini yitirebilirler) sebebi viral zarftır.

Bunun yanında SARS-COV-2'nin yaz aylarında gerçekten zayıflayıp zayıflamayacağı veya yok olup olmayacağı gibi söylemler tam olarak doğrulanmış değil ve otoriteler tarafından hala tartışılmakta.

Oxford Üniversitesinden küresel sağlık araştırmaları profesörü Trudie Lang hem kendisinin hem de uzman virolog arkadaşlarının SARS-COV-2'yi tam olarak bilmediklerini ve havanın ısınmasıyla bu virüsün ortadan kalkacağını söyleyenlerin gereksiz bir genelleme yaptıklarını düşündüklerini söylüyor.

Bunun yanında yaz aylarında SARS-COV-2'nin yok olacağı fakat kış aylarında tekrar ortaya çıkabileceği gibi senaryolar da düşünülüyor.

Bilim dolu günler dilerim, sağlıcakla kalın.

178 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 2 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Bbc. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 2 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Bilim Teknik. (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 2 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close