Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tolgahan Köylü
Üye
5

Yeni diş nasıl oluşur? Nasıl eski dişin yerine geçer?

193 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Yıldırım
Öğrenciyim

Yeni dişler genellikle sürekli olarak büyüyen ve değişen bir yapıya sahip olan dişlerin bulunduğu hayvanlarda ortaya çıkar. Ancak, memelilerde, insanlar dahil, diş değişimi genellikle sınırlı bir döneme özgüdür ve genellikle iki aşamada gerçekleşir: süt dişleri ve kalıcı dişler.

Süt Dişleri:

İnsanlarda diş gelişimi genellikle anne karnında başlar. Süt dişleri, genellikle bebek doğmadan önce oluşmaya başlar ve genellikle çocuk 6 ila 12 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Süt dişleri, genellikle çocuk 2 ila 3 yaşları arasında tamamen çıkar. Süt dişleri, çocuk büyüdükçe çene gelişimine uyum sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Kalıcı Dişler:

Süt dişleri genellikle belirli bir yaşa kadar çocuğun ihtiyaçlarına cevap verir. Ancak, çocuk büyüdükçe çene büyümesi devam eder ve süt dişleri bu gelişime ayak uyduramayabilir. Bu nedenle, genellikle 6 ila 7 yaş civarında, çocuğun ağız yapısına uygun olacak şekilde kalıcı dişler çıkmaya başlar. Kalıcı dişler, süt dişlerinin yerini alarak, genellikle çocuk büyüdükçe ve geliştikçe çene ve yüz yapısına uyum sağlar.

Diş değişimi genellikle genetik faktörlere, beslenmeye, genel sağlık durumuna ve diş bakımına bağlı olarak değişebilir. Her bireyin diş gelişimi bireysel farklılıklar gösterir. Diş gelişimi ve değişimi süreci, genellikle diş hekimleri tarafından izlenir ve diş bakımı ve düzenli kontroller, sağlıklı bir diş gelişimi için önemlidir.

Kaynaklar

 1. M. ATASEVER. (2015). Türkiye’de Ağız - Diş Sağlığı Ve Dental Görüntüleme Hizmetleri. ISBN: 9786058138414. Yayınevi: Mehmet Atasever.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close