Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Yemek yerken su içmek kilo aldırır mı?
15,789 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Emir Orhan
Ali Emir Orhan Hemşire yardımcısı, yerli-yabancı kaynaklardan tıp okuru

Öncelikle soruyu okuyunca biran garipsedim çünkü okuduğum bazı sağlık kitaplarında ve almış olduğum derslerde (örnk: Akıllı Bağırsak, Uzun Ömrün Kısa Rehberi vb...) yemek yerken su içmenin sindirimi kolaylaştırdığı ve bize birçok fayda sağladığı anlatılmaktaydı hatta zayıflamaya yardımcı olduğunu dahi söyleyen kaynaklar vardı.

Konu hakkında yapmış olduğum araştırma sonucunda olayın çok yanlış anlaşıldığını gördüm. Zararlı olduğuna dahil sunulan argümanların eksik veya hatalı bilgiden kaynakladığı düşünüyorum. Yemek yerken su içmenin zararlı olduğunu iddia edenlerin teorileri şunlar;

 • Su veya içilen içeceklerin mide asidi ile karışması ve besinlerin sindiriminin bu yüzden verimli olmaması (mide asidik ph seviyesinde oynama, verimli parçalanma olmaması, sindirim enzimlerinin bozulması),
 • Vücuda giren sıvıların katı gıdalarla karışıp (sindirilmeden) birlikte hemen dışarı atıldığı çünkü midede suyun çok durmadığı,
 • Yemek yerken su içmenin şişkinlik, kabızlık ve kilo ardırdığı

Öncelikle söyleyeyim ki bu iddiaların hepsi yanlış veya eksik sunulmuş nedeni şu sindirim dediğimiz olay ağızda başlar ve ince-kalın bağırsağa kadar uzanır yani besinler midede sindirilir demek kesinlikle yanlıştır bunun dışında diğer hatalar sırasıyla şöyledir:

Bu Reklamı Kapat

 1. Yemekler ağızda tükürük ile ardından midede asit, safra enzimleri ile sonrada ince bağırsakta villuslarla ardından da kalın bağırsakta işlenerek atılır dolayısıyla temel iddia burada yanlışlara başlar,
 2. Suyun midede sindirim sularını sulandıracağı fikri birkaç nedenden dolayı yanlıştır. İlk olarak, su midede oldukça hızlı bir şekilde emilir (10 dk gibi), dolayısıyla su, enzim aktivitesini engellemeyeceği gibi ph dengesini de bozmaz,
 3. Tükettiğiniz herhangi bir şey - yiyecek veya içecek - mideyi biraz daha az asidik hale getirirken, o yemeği sindirmek için vücut ihtiyaç duyduğu kadar asit üreterek yanıt verir haliyle asitte azalma olursa vücudumuz asidik ortam oluşturmaya devam edecektir başlangıçta ortam ne ise öyle kalmaz,
 4. Katılar ile sıvılar midede aynı sürede durmaz bu yüzden aynı anda mideden çıkması da mümkün değildir.

Yemek sırasında içme suyu, özellikle yiyecekleri yumuşatmaya ve yemek borusundan aşağı indirmeye yardımcı olabileceğinden çiğneme ve yutma aşamalarında sindirime yardımcı olabilir. Yemek sırasında su içmek ayrıca tokluk hissine katkıda bulunabilir çünkü bizler yemek yemeye başlayınca Leptin ve PPY artar ve açlık azalır ve su midede kısa da olsa yer kapladığından bu konuda fayda sağlar, araştırmalar yemekten önce ve arasında su içenlerin diyetlerinde bir öğünde daha az yemek yeme eğiliminde olduklarını göstermektedir.

İçme suyu midenizin sindirime ve besin emilimine yardımcı olan yiyecekleri sıvılaştırmasına yardımcı olur; dışkıyı yumuşatarak ve sindirim sisteminizi yağlayarak kabızlığı ve şişkinliği de önleyebilir. Yemek yerken su içmek yeme sürecini yavaşlatır bu yüzden daha sağlıklı ve kontrollü bir beslenme sunar.

Sağlıklı bir birey isek yemekten önce, sırasında ve sonra su içebiliriz lakin farklı rahatsızlıklarımız varsa (özellikle gastroenterolojik) bir uzmana danışmakta fayda var.

14,390 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Healthline. (17 July 2020). Alındığı Tarih: 17 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Health.com. (17 July 2020). Alındığı Tarih: 17 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Mayoclinic Akademik Tıp Merkezi. (17 July 2020). Alındığı Tarih: 17 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et