Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmetcan Şimşek
Üye
1

Yazma isteği için tutuşulduğu halde yazamama durumunu nasıl atlatabilirim?

Dostlar Merhaba, Bir kitap fikrim var bu fikir için yanıp tutuşuyorum dahi denilebilir. Olay örgüleri, karakterler, karakterlerin gelişimleri gibi bütün unsurları hazırladım ama yazmak için masa başına geçtiğimde bir kaç satır sonra tüm yazma hevesim olduğu halde yazamıyorum... Sizce ne yaparsam bu durumu atlatabilirim.
459 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
35K UP
Öğretmen

Beynimiz yarım kalanı tamamlamak ister.[1] .[2]

Bu yüzden sizlere ısrarla (aslında bu tabir yanlış. Beynimiz aslında biziz lakin şimdilik öyle olsun :) konu sapmasın) bunu tamamlamak için emir verir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak yazmaya başladığınızda çabanızın boşa gideceği, beğenilmeyeceği, eleştirilere maruz kalabileceğimiz yahut kendinizi hazır hissetmediğiniz gibi genellikle sosyolojik ve kişisel, psikolojik durumlardan mütevellit (muhtemelen) bilinç altınız, süperegonuz ile birlikte bu duruma karşı çıkarak sizleri durdurmaya çalışır.[3]

Burada üç farklı şey yapabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

1) Aklınızdakileri çevrenizdekilere ve bu işleri yapan, anlayan ve eğitimini alan kişilerle paylaşıp onların da fikir, önerileri ve onaylarını alarak kendinizi destekleyebilirsiniz. Daha kuvvetli bir yazma isteği gelebilir.

2)Yazmadan önce aklınızdakileri ses kaydı yaparak işe başlayabilirsiniz

3)Yavaş yavaş, sindire sindire bu işi tamamlayabilirsiniz. Gençliğin heycanı ile birçok işi hızlı yapmak istemenizi anlıyorum. Ancak unutmayın ki bir şair, şiirini tamamlamak için ihtiyaç duyduğu kelimeyi tam 10 yıl aradı. Sizler de ağır ağır sindire sindire gidebilirsiniz.

Yapmayın, saçma diyenlere kulak asmayın. Sadece yapıcı ve gerçek eleştirilere kulak kabartıp kaale alarak daha da gelişerek yavaş yavaş olgunlaşarak yolunuza devam edin.

Ayrıca şahsi fikrimi de katarak söylemeliyim ki çok fazla araştırın. Her şeyi. O konuyu, bu bilimi demeden araştırın. Yazacağınız konuyla başta alakalı olabilecek bilimleri (psikoloji,sosoyoloji gibi) hatta alakasız bilimleri (coğrafya, biyoloji, tıp vb) araştırın. Araştırın ki öğrenin. Öğrenin ki hayal gücünüz daha da renklensin çeşitlensin güçlensin ve kuvvetlensin.

Unutmayın. Hayal gücümüzün ufku ve sınırı sadece bildiklerimiz kadardır. Çok uzak ve imkansız denilen fikirler sadece birkaç adım ötemizdedir.

Sevgiler... Başarılar

111 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Site. (). The Art Of Sustainable Performance: The Zeigarnik Effect.
  2. Evrim Ağacı-Aslı Ece Koçak. (). Zeigarnik Etkisi.
  3. Site. (). İd Ego Süperrgo. Not: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.psikonet.com/id-ego-superego_nedir-125.html&ved=2ahUKEwjnoYCPru_4AhXDRPEDHWIOCCQQFnoECBcQAQ&usg=AOvVaw0FY-MiiYXGIb0Gqh0X0nQy.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Bu Cisim Nasıl YUKARI Düşüyor?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Zifiri Karanlıkta Nasıl Görebiliyoruz?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Depremin Ne Kadar Sürdüğü Neden Açıklanmıyor?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close