Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yazılım okuyup ilerde game devoloper olmak istiyorum. Türkiyede bir yazılımcının kazancı ve iş olanakları nasıldır?

Oyun sektörü için

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Alper Akın , Sorduğun sorunun cevabı kısaca anlatmaya çalışacağım. Ama bu yeterli değil tabiki, çünkü çok derin bir konu ama sana küçük de olsa bir bakış açısı kazandırabilirim. Öncelikle yazılım, otomasyon ve teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bu alana artık çok büyük yatırımlar yapılıyor. Kısacası geleceğin en parlak mesleklerinden biri diyebilirim. Bununla beraber oyun sektörü ve animasyon artı film sektöründe de hızlı bir gelişim oldu ve devam ediyor. Animasyon ve oyun programcılığı iç içe kavramlar. Yani birini öğrenirsen ve öğrendiğin bilgileri diğerinde kullanabiliyorsun. Tabiki Türkiye de bu alanlar da son yıllarda yatırım yapıldı ve daha da yatırım alacak alanlardır. Önemli olan çalıştığın alanda yenilikçi ve idealist olmaktır ve en önemlisi özgün yazılımlar yapmak işte nedir oyun yazılımları mesela. Buna bağlı olarak Türkiye için de bu kapasite artarsa yatırımlar devam edecektir. Bu da iş olanaklarını artırır doğal olarak.

Sonuç olarak iş olanakları artacaktır yapman gereken alanında donanımlı olmaktır. Son olarak iyi bir oyun programcısı olursan yurtdışında da çok rahat iş bulabilirsiniz.

Kazanca gelirsek, başlangıç olarak büyük bir şirkette giremezsen iyi kazanç elde edemezsin ama tecrübe sahibi olduktan sonra çok iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. En az 2 yıl normal veya düşük kazançlara göre çalışırsın. Tabi kendini kanıtladığın zaman iyi kazançlara büyük şirketler de çalışabilirsin. Bu kısım sana bağlı ne kadar yenilikçi ve hayal gücün genişse o kadar sektörde ilerlesin.

Kısacası kendini ne kadar geliştirirsen o kadar ilerlerlersin.

Yazacaklarım bu kadar, sana bol şans diliyorum. Umarım başarılı olursun.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. YouTube Bir çok kaynak var. Bu sadece bir tanesi. Kendinizde bulabilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, inanmak isteyen bir hayvan türüdür; inanmak zorundadır. Eğer inancı için sağlam bir kanıt bulamıyorsa, sözde kanıtlarla kendini tatmin edecektir.”
Bertrand Russell