Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Yıldırım
Üye
3

Yaylada iyi çeken WiFi şehirde neden iyi çekmiyor olabilir?

Evde odalar arasında internet iyi çekmiyor ve hız çok düşüyor jitter çok yükseliyor fakat yaylada iken wifi çok uzak noktalardan bile çekiyor üstelik kopma vs. hiç olmuyor.
313 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe İnce
Efe İnce
1,355 UP
efeince

Wi-Fi eğer evinizde iyi çekmiyorsa, birkaç sebebi olabilir:

1- Modeminizin yerinden ötürü.

2- Modeminizin cihazlara olan uzaklığı.

Tüm Reklamları Kapat

3- Ara katmanların ( duvar, bölüm vs.. ) kalınlığı veya hammaddesi.

4- Ana hat internet bağlantı hızınız.

Mesela yaylada iyi çekiyorsa, muhtemelen yapınız kergir veya ahşaptır. Bu nedenle, kablosuz bağlantı sinyalleri ara katmanlardan kolaylıkla geçebiliyordur. Bu evinizde tam tersi ise, betonarme yapısından dolayı olabilir.

Modemi, daha merkeze koymak yerine size daha yakın bir yere konuşlandırın. Antenlerine sinyal arttırıcılar takabilir veya aynı şekilde cihaza ( laptop veya sabit pc ) güçlendirilmiş Wifi adaptörleri koyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Her ne kadar merkez yerde ana hat internet bağlantı hızınız (bandwich - bant genişliği ) veri merkezine daha yakın olduğundan daha fazla olsa da, bu hattın çok daha fazla aboneye dağıtımı size gelen bağlantı hızını azaltmaktadır.

Aynı şekilde, yayla evine gelen internet bağlantı hızı muhtemelen daha az ( düşük ) ama daha az aboneye paylaştırıldığından daha kuvvetli de olabilir.[1]

Artık bu 4 olasılığa göre, durumunuza en uygun olanı seçerek çözümü tekrar gözden geçirebilirsiniz :)

Kaynaklar

 1. bizcomcomtr. Bizcom | Bant Genişliği Nedir, Ne Kadar Olmalı, Nasıl Ölçülür?. Alındığı Tarih: 15 Ocak 2024. Alındığı Yer: BizCom | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close