Puan Ver
0
Puan Ver

Yayılan radyasyonu enerjiye çevirebilir miyiz?

Bir videoda chernobyl bölgesinde radyasyondan enerji üreten mantarların evrimleştiğini duymuştum. Linkini koyduğum başka videoda adam radyasyon yiyip kendi iç enerjisini üreten mantarlardan bahsediyor. Böyle bir teknoloji tasarlanabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Radyasyon yüksek enerji taşıyan Gamma parçacıklarıdır (her radyoaktif kaynak Gamma yaymaz bazıları alfa ve beta parçacıkları da yayar). Bu parçacıklar taşıdığı yüksek enerjiye sahip olduklarından ve parçacıkların girişkenlikleri fazla olduğundan durdurulması zordur. Ama bu parçacıklar doğada bazı maddeler ile etkileşime girerler. Bunlara sintilatör madde denir. Sintilatör maddeler yüksek enerjili atom altı parçacıklar ile etkileşime girerek sintilasyon (ışıldama) olusturular. Parçacıklar bu maddeden geçtikleri zaman enerjilerinin bir kısmı ile maddede foton meydana getirirler. Yani radyasyonu başka bir enerjiye çevirmek mümkündür ama girişkenlikleri çok yüksek olduğundan radyasyonu durduracak maddeler az bulunması ve maliyeti yüksek olduğundan pek verimli olmaz.
Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematiğin en azından büyük temel prensipleri konusunda kendimi geliştirmediğim için derin pişmanlık duyuyorum; zira bunu yapanların fazladan bir duyusu var gibidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder