Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Yatarken birisi tarafından sallanma hissi neden olur ?

Uyku düzenim çok bozuk sabah 7 ye kadar uyuyamıyorum. Uyku düzenimi düzeltmek için 1 gün boyunca uyumadım. Diğer gün saat 22.00 gibi sağ tarafıma doğru yatıyordum ve sol kolumdan birisi tutup beni sallıyor gibi sallanıyordum ama hiç kimse yoktu bu neden oldu korkudan yatamıyorum uyku düzenim düzelmeden mahvoluyor nedenini bilen var mı ?
24,528 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Uyku düzenini çocukluktan itibaren yerleştirmek en iyisi ama o treni kaçırdıysanız uğraşmak gerekecek.

Düzenli uyku da düzenli beslenme gibi epey uğraş isteyen bir iş. En önemlisi iyi dinlenebilmek, bunu yapabilmek için dikkat edeceğiniz ve alışkanlık haline getirmeniz gereken bir kaç şey var:

1. Uyku ritüeli: kendiniz için ideal bir uyku saati belirleyip bu saat geldiğinde uyku ile ilgili hazırlıklara başlamanız gerekiyor. Dişlerinizi fırçalayın, pijamanızı giyin, yatağınızı düzeltin, iki sayfa kitap okuyun veya dinlendirici bir müzik açın.. gibi.

Tüm Reklamları Kapat

2. Akşamları çay, kahve, kola gibi uyarıcıları almayın

3. Uyku saatine doğru led veya parlak ışıkları kapatın, dinlendirici amber renkli ışıklar veya mum ışığına geçin, ekranı da kapatın

Bu şekilde beyninize uyku ve dinlenme zamanı geldiği mesajını verin ve saatiniz geldiğinde yatağınıza uzanın. Uyumakta güçlük çekiyorsanız ılık bir banyo yapmayı deneyin ve buna 3-4 ay özen gösterin bu şekilde bir uyku ritmi oluşturabilirsiniz.

Ama gürültülü bir büyük şehirde yaşıyorsanız, evin içinde akşamları dinlendirici bir atmosfer oluşturmak mümkün değilse, ekrandan kopamıyorsanız vs. işiniz zor.

752 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Akd Akd
Bende deneyimledim

Bende aynı şekilde sallandım 2 defa önce fatiha okuyarak uyandım sallandığımı hissettim deprem oluyor sandım telefonuma uzancaktım bir anda aynı şey bir daha oldu ve bana doğru bir karaltı geldi bir daha fatiha okudum kendime geldim sonra googleden aratttım hemen bende ikisinda sağıma dönük sağ kolumun üstünde yatıyordum.

209 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close