Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Şen
Arda Şen
2,487 UP
Üye
1

Yaşamak için yemek yemesi gereken ilk canlı, yemek yemesi gerektiğini nasıl anladı?

Evrimleştiğimiz noktada doğduğumuz andan itibaren bir şeyler yiyerek enerji almaya muhtacız. “Yemek yeme isteği” hissiyatı geldiğinde de yemek yemesi gerektiğini (tahminimce) yeni doğmuş bebekler bile anlıyordur. Ancak, yemek yemeye muhtaç olan ilk canlı, “yemek yeme isteği” hissiyatı geldiğinde, gerçekten de yemek yemesi gerektiğini nasıl anladı?
364 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Zühtü Mete Dinler
Cylon severim

Besin ihtiyacı bence zaman içinde oluşmadı. Canlılığı kazanan ilk türün ilk bireyi yaşamsal faaliyetini sürdürmek için besine ihtiyacı olduğunu metabolizması gereği biliyor olmalıydı.

Biliyor olmak durumu bilinçli bir arayıştan ziyade metabolik bir faaliyet olmalı.

mesela ilk canlılar oksijensiz bir yaşam sürdüklerinden, kimyasal olarak demire, sülfüre ihtiyaçları vardı ve ihtiyaç duyulan mineral maddeler etraflarında idi. bir şekilde hücre içine aldılar.

Tüm Reklamları Kapat

Fakat bir canlının yemek yemesi yada başka bir canlıyı yemesi faaliyeti, sanırım metabolizmanın enerji ihtiyacının yükselmesi ve bunu ancak alt edebileceği başka canlılarında etrafta bolca bulunabildiği anda yapmaya başladı. Çünkü yediği / saldırdığı canlı da ona yüksek enerji kazandıracaktı.

Tabi bu sırada tek hücreden çok hücreli yapılara ve hücrenin içinde bir başka hücre olmasıda, saldırganın kendi dna bilgisini koruması için çekirdek etrafında bir zar oluşturmasınıda beraberinde getirdi. bu durum 1 milyar yıl almış gibi görünüyor.

bu konuda çok güzel bir kaç makale var okumanı tavsiye ederim.

Kaynaklar

 1. Smithsonian National Museum of Natural History. Early Life On Earth – Animal Origins. Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: Smithsonian National Museum of Natural History | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Daily. The Paleozoic Diet: Why Animals Eat What They Eat. Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 3. S. Focus. What Could The First-Ever Living Organism Have Used For Food?. Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: BBC Science Focus Magazine | Arşiv Bağlantısı
 4. S. Magazine. Meet The Scientist Studying How Humans Started Eating Meat. (9 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 24 Ekim 2023. Alındığı Yer: Smithsonian Magazine | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close