Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Yaşam tecrübelerinin sonraki nesillere genlerle aktarıldığına dair araştırmalar görmüştüm. Bilinçli bir baskıyla kontrollü evrim sağlanabilir mi?

Okuduğum bir araştırmada aynı özelliklere sahip iki çiftten baba adayının biri sağlıklı beslenip diğer sağlıksız beslenerek kilo aldırılıyor, sonra geri zayıflıyor ve sonra çiftler çocuk yapıyor. Daha önce obezlik tecrübesi olan babanın çocuğunun obez olma ihtimalini arttıran genlerin daha yüksek oranda göründüğü ispatlanıyor.
316 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şeyma Nur Yıldız
Lisans öğrencisiyim

Öncelikle yaşam tecrübesi denildiğinde benim aklıma normal günlük hayatımızda karşılaştığımız zorluklar ile nasıl mücadele ettiğimiz aklıma geliyor. Yani insan psikolojisi. Bunu da Evrim ile birleştirirsek sonuç çok eski atalarımıza kadar çıkıyor. Ve bu psiko-sosyal davranışlar geçmişten günümüze , evet, genler ile bize aktarım yapılıyor fakat bunu kontrol altına almak mümkün mü emin değilim. Neticede insanı etkileyen büyük bir çevre var ve çalışma alanı,topluluk oldukça büyük. Aynı zamanda beyin düşünceler ve duygular oldukça kompleks bir yapıya sahip. Hepimiz geçmişin tecrübesiyiz. Geçmişteki duygu durum mekanizması nasıl işliyor ise içimizde hâlâ ondan bir parça taşıyoruz. Ben burada soruyu iki şekilde algıladım. İlk cevabım daha soyut kavramlar üzerine ikinci cevabım ise daha somut kavramlar üzerine olacak. Öncelikle buna benzer bir konuyu Evrim ağacı işlemişti YouTube videolarında. Videonun adı bebekler ile ilgiliydi. Çocuğun ayarlarını kendileri değiştirebiliyorlar. Bunlar neler olabilir : fiziksel özellikler zeka düzeyi sanırım vs .. peki anne babaların bu konuya katkısı nedir? Öncelikle hastalıklar veya da fiziksel özelliklerin genler yolu ile aktarılma olayı oldukça doğal ve olma şansı yüksek bir durumdur(gene göre değişiklik gösterir tabiki). Yani o deneyde ki gibi soylar kontrol altına alınır ise yeni nesiller bilinçli bir şekilde istenildiği gibi yön verilebilir. Ama bunlar da uzun zaman alıcı şeyler. Evrim kelimesi zaten yüzlerce milyonlarca yılı kapsıyor. Oradaki Evrim kelimesi bana cümlenin anlamı için pek uygun gelmedi. Büyük ihtimalle zamandan dolayı veya evrimi genelde fiziksel atfedip büyük değişiklikler beklediğimiz için olabilir. Neyse bu bilinçli evrim tabirini sizin deyiminiz ile Hitler ve ondan önce Amerikalilar uygulamaya başlamış. Bende bunu bebar bilimin öjeni videosu ile izlemiştim. Size de öneririm. Orada fiziksel ve psikolojik rahatsızlıgi olan bireylerin üremesi engelleniyor ve gen aktarimi baskilanıyor. Biraz politik mesajlarda var vs. Vs. Kısacası demem şu ki evet senin benim yaşamın ileriki nesili oldukça etkiliyor ve bilinçli bir şekilde üreme yapılabilir bana kalırsa. Bu verdiğiniz örnek sağlık alanında büyük önem taşıyor. Hasta anamnez formlarında ailedeki genetik hastalıklar vs soruluyor. Mantıken bu bireyler uremese yeni nesiller de bu hastalığın görülme olasılığı gittikçe azalır. Keşke bir sürü makale okuyup daha sağlam şeyler yazabilsem ama henüz yapamıyorum

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close