Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yaşadıklarımız, anılarımız ve algıladıklarımızın beyinde hangi molekül/moleküller aracılığı ile depolanır?

Anılarımızın beyinde depolandığını ve nörodejeneratif bir rahatsızlık veya buna benzer durumlar olmadıkça hatıralarımızın kolaylıkla hatırladığını biliyoruz ve yaşıyoruz. Peki ama bu anılar hafızaya hangi moleküller ile kaydedilir veya yıllar sonra bir koku duyduğumuzda "sanki 20 yıl öncesine gittim" gibi cümleler ifade ettiğimizde hangi moleküller iş görür? En azından protein olmayacağını çünkü onların bağ kurup çökme gibi davranışlar sergileyeceğini biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim :)

0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Unutmayalım ki sevgi ve şefkat gibi özelliklerimiz, primat kökenlerimizden gelmektedir. Dolayısıyla şempanzelere olan hassasiyetimiz de bir o kadar fazla olmalıdır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder