Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yarasalar neden hastalık çoğu ciddi hastalığa neden olan mikroorganizmaların taşıyıcılığını yaparlar?

Yarasaların farkı nedir ki ebola, kuduz, corona ve daha bir çok hastalığı taşırlar. Yaşadıkları yer mi buna uygundur? Beslenmeleri mi? Başka bir şey mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle 1400 yarasa türü tanımlanmış, yani oldukça fazla yarasa var ve sürü halinde yaşıyorlar; bu da hastalık etkenlerinin çoğalması için iyi bir kaynak oluşturuyor.

Yarasaların bağışıklık sistemi üzerinde yapılan çalışmalar insanlardan daha farklı çalıştığını ortaya koymuş. Insan bağışıklık sistemi patojenleri yok etmeyi hedeflerken yarasa bağışıklık sistemi patojenlere tolerans gösteriyor. Zira insan bağışıklık sistemi patojenle mücadele ederken kendine de hasar veriyor oysa yarasaların bağışıklık cevabı ne patojenleri öldürüyor ne de kendi bedenini tahrip ediyor. Bu da patojenlerin yarasa vücudunda uzun süre kalıp saçılabilmesine olanak sağlıyor.

Daha da ayrıntılı bilgi ekte.

Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beni korumak için aldıkları bütün önlemlerden beni koruyacak bir önleme ihtiyacım var.”
Banksy
Geri Bildirim Gönder