Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Yapay zeka ileride daha yüksek boyutlara yükselebilir mi?

İnsanın yapısı gereği üçten fazla boyutu algılayabilmemiz hiçbir zaman mümkün olmayacak. Ama öğrenebilen yapay zeka için de durum aynı mı? Uzak tarihte insanlık olarak tamamen yok olup yerimizi yapay zekaya bırakacağımızı düşünüyorum. Yapay zekanın daha yüksek boyutlara ulaşma ihtimali nedir?
550 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
B Polat
B Polat
326K UP
Elektronik ve Yazılım Mühendisi

İnsan beyni içinde bulunduğu fiziksel dünyada evrimleştiği için, bu evrimsel süreçte deneyimleyemediği hiç bir şeyi kavrayamıyor. Evet, belirttiğin gibi insan beyni 3 boyutun dışındaki boyutları tam olarak algılayamıyor. Yada atom seviyesindeki fiziksel dünyayı kontrol eden kuantum fiziğinin kurallarını.

Bilgisayarlar bizim evrimsel süreçte kazandığımız biyolojik limitlerimize sahip değil. O yüzden yapay zeka gibi sistemler için boyutlar anlaşılmaz şeyler değiller. Bilgisayarlar her şeyi matematik algoritmalar yardımı ile yaparlar, algoritmalar için bir, iki, üç yada daha yüksek boyutların birbirinden bir farkı yoktur. Bu tarihte kullanılan yapay zeka olmayan algoritmalarda hali hazırda çok fazla boyut kullanılmaktadır. Programlamada bunlara vektör denir ve matriks hesapları kullanılarak binlerce hatta (işem kapasitesi yeterse) milyonlarca boyutta hesaplar yapabilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
179K UP
Bilim ve felsefe okuru

Eğer evren fiziksel olarak 3 boyutlu ise Evrenin içinde var olup evrene (3 boyuta) tabi olan herhangi birşeyin evren dışına çıkmadan dördüncü boyutu algılaması mümkün değildir. Ancak evren şuanda sicim teorisinin öngördüğü gibi fiziksel boyut anlamında gerçekten 3 değil de daha fazla fiziksel boyuta sahipse bu durumda daha yüksek boyutları evrenin dışına çıkmadan algılamak mümkün olabilir.

3 boyut içinde yapılmış bir yapay zekanın da üç boyuta tabi olacağı ve bu üç boyut içinde işleyeceği için daha yüksek boyutlara üç boyutun dışına bir algılama yapabilmesi ancak evrenin sicim teorisinin öngördüğü gibi gerçekten 11 boyutlu olması halinde mümkün olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close