Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Yamyamlığın aslında din ve töre ile ilgili olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

136 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
325K UP
Düşünür

merhabalar Taylan Dursun

yamyamlığın dinle çok ilgisinin olmadığını düşünüyorum. çünkü yamyamlık denilen olay insanlar arasında dinlerden çok daha eski. Homo Saphiens'lerden bile çok daha uzun yıllar önce var olan bir olay. kabul edilen insanlar arasında ilk yamyamlık vakası 1 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. ilk insanlardan tut yakın tarihe kadar uzun bir tarihçesi var yamyamlığın.

yamyamlığın çeşitli sebepleri olabilir, zevk için yapanlar var, dini ritüellerden, çeşitli inançlardan ötürü bir çok sebepten yamyamlık yapılmıştır. ama en yaygın sebep ise tahmin edebildiğiniz gibi açlıktan ve yemek kıtlığından dolayı olmuştur. antik çağda, orta çağda daha yaygındı, özellikle afrikada, avrupada, amerikan yerlilerinde, asyada (kısaca her yerde). yakın zamanlarda da açlık ve kıtlık zamanlarında kayıtlara geçmiş yamyamlık vakaları vardır. bazı seri katiller de insan yedikleri bilinmektedir (sanırım en ünlü olanı Joachim Kroll)

Tüm Reklamları Kapat

2. Dünya Savaşı'nda Finli asker yenilmiş Rus askerinin derisini göstermektedir.
2. Dünya Savaşı'nda Finli asker yenilmiş Rus askerinin derisini göstermektedir.

(bundan sonra yazacaklarım kendi şahsi görüşümdür, kaynaksız cevaplıyorum basit tahminlerimdir)

şimdi gelelim dinle arasındaki ilişkiye, dinlerin geneli önceden yaşanmış olayları yada insanları kutsal kabul edip onların öğretilerini benimsemektir, en azından anımsanamayacak kadar büyük bir kısmı böyledir. bu önceki olaylar yada insanlar gerçek olma zorunda bile değildir, ki çoğu zamanda abartılır. mesela bir örnek verelim, Aztekler düşmanlarını öldürüp etini yerlerdi. bu dini bir ritüeldir. bu hikayenin orjinali, savaş sonrası açlıktan ölmemek için düşmanlarını yemiş olabilirler ve yıllar sonra bu olayı Aztek halkı kutsallaştırmış ve dini bir ritüel haline getirmiş olabilir. yani dinin yapısı gereği, yanlış olaylar benimsenirse yanlış ritüeller ortaya çıkar denilebilir. ama direk yamyamlık din ve töredir demek bana çok doğru gelmiyor.

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Link. (8 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2021. Alındığı Yer: phys.org | Arşiv Bağlantısı
 2. bilmiyorum. Link. (8 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close