Puan Ver
0
Puan Ver

Yaklaşık 6 metre uzunluğu ile ince bağırsaklarımız nasıl bir evrim geçirmiştir..

Türümüz hep bu uzunlukta karın boşluğunda duran bağırsaklara ihtiyaç duymuşmudur, beslenme alışkanlıkları uzunluk ve kısalığını etkilemişmidir çağlar boyunca

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle kolonoskopi-endoskopi cerrahisinde uzun süre staj yaptığımadan dolayı sayısız kez sindirim sistemini inceleme fırsatım oldu.

Bağırsakların sindirim sistemindeki temel görevi emilim ve boşaltımdır. Bağırsakların uzun, dar ve boğumlu yapıları besinlerin difizyonu için uygun bir ortam sağladığıdan dolayı canlıya avantajlı şekildedir. Bu avantajından dolayı evrimsel süreçte emilimin daha güçlü olabilmesi için bugünki halini almıştır.

Protein, yağ ve karbonhidratların bağırsakların belli farklı bölgelerinde daha fazla miktarda emildiği bilinmekte. Besine özel emilim için de farklı bölümlerden oluşmasının avantajı vardır. Bu yüzden evrimsel süreçte uzun, dar ve boğumlu bir yapı olmuştur.

Teşekkür Et
0

Kaynaklar

  1. Sindirim Sistemi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En azını vaadedene oy verin ki en az hayal kırıklığına uğrayın.”
Bernard Baruch
Geri Bildirim Gönder