Puan Ver
0
Puan Ver

Yaklaşık 6 metre uzunluğu ile ince bağırsaklarımız nasıl bir evrim geçirmiştir..

Türümüz hep bu uzunlukta karın boşluğunda duran bağırsaklara ihtiyaç duymuşmudur, beslenme alışkanlıkları uzunluk ve kısalığını etkilemişmidir çağlar boyunca

1
Erdem Arlı 0
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Öncelikle kolonoskopi-endoskopi cerrahisinde uzun süre staj yaptığımadan dolayı sayısız kez sindirim sistemini inceleme fırsatım oldu.

Bağırsakların sindirim sistemindeki temel görevi emilim ve boşaltımdır. Bağırsakların uzun, dar ve boğumlu yapıları besinlerin difizyonu için uygun bir ortam sağladığıdan dolayı canlıya avantajlı şekildedir. Bu avantajından dolayı evrimsel süreçte emilimin daha güçlü olabilmesi için bugünki halini almıştır.

Protein, yağ ve karbonhidratların bağırsakların belli farklı bölgelerinde daha fazla miktarda emildiği bilinmekte. Besine özel emilim için de farklı bölümlerden oluşmasının avantajı vardır. Bu yüzden evrimsel süreçte uzun, dar ve boğumlu bir yapı olmuştur.

0

Kaynaklar

  1. Sindirim Sistemi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder