Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Yahudiler gerçekten zengin mi?

Toplum arasında yaygın görüş; yahudiler aşırı zengindir, dünyada ki paranın büyük kısmını yönetirler gibi bir algısı var. (dünyayı 10 yahudi yönetiyor gibi temelsiz komplo teoriklerinden bahsetmiyorum. ) bunla ilgili hiç araştırma var mı? Böyle bir durum mevcut mu?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Evet, maalesef günümüzde halen anti-semitik (yahudi-karşıtı) söylemler II. Dünya Savaşı zamanındaki korkunç olaylara rağmen devam etmektedir. Bundaki en büyük etken sanıyoruz ki İsrail devletinin kuruluşu ve Filistin devletine karşı olan politikaları yüzündendir. Bu tabi siyasi bir konudur, sorunuz daha çok ekonomik yönüyle ilgilenmektedir. Yahudilerin tarihini incelediğinizde, banka işlerinde yer aldıklarını görebilirsiniz, ancak burada uzun tarihçesini paylaşmak epey yer kaplayacaktır o nedenle şimdilik Paul Jonhson'ın "Yahudi Tarihi" ve B. Ruderman'ın aynı isimli kitaplarını tavsiye ederim. Kısacası "Tarih bilmeden bu konuya şahsi görüşlerle cevap verilmez" kanaatindeyim.

İkincisi, "Rothschild Ailesi" de bu konuya dahil olan ve sıkça komplo teorilerine dahil edilen zengin bir Yahudi ailesi mevzusu vardır. Ona ilişkin de ekonomi üzerine kısa videolar paylaşan Business Casual'ın şu videosunu tavsiye edebilirim: https://www.youtube.com/watch?v=6sM3KOYPL_A

Her devletten, her inançtan, her kesimden iyi ve kötü insanlar bulunmaktadır, hepimiz bunun farkındayız. O nedenle insanları bir bütün olarak yargılamak "genellemeye" girer, ve ünlü bir filozofun belirttiği gibi, tüm genellemeler yanlıştır. Bu durum Yahudiler için de geçerlidir. Ayrıca buradan şu anlam çıkartılmasın: "Her Yahudi ailesi zengindir." Bu çok yaygın bir yanılgıdır. Dünya'daki nüfusları 15 milyon civarındadır, çoğu senin benim gibi işine okuluna gidip gelen insanlardır.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Wikipedia Yahudi tarihinde ekonomik yönlerine dair gösterilen karşıtlığı ve mitleri ele alan makaledir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beş duyuyla donanmış olan insanlık, kendisi etrafındaki evreni keşfetme yolculuğuna çıkmıştır. Bu yolculuğun adı, bilimdir.”
Edwin Hubble