Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Yabanda yalnız başına büyümüş ve hiçbir insanla karşılamamış iki kişi, birbirini gördüğünde nasıl davranır?

İnsanın tabiatındaki saldırganlık ve öldürme arzusu bencillikten kaynaklanabilir. Bu arzuları;sakince duran bir böceği ya da çocukken durduk yere köpeklere,tavuklara saldırma güdüsünde görebiliriz. Ne kadar zihinsel olarak gelişirsek gelişelim içimizde hala böyle bir arzu(güdü) varken, sorumda bahsi geçen konuda nasıl davranırlardı sizce?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap

İlk öncelikle eğer her iki kişi aynı cinsiyette ise büyük ihtimalle ya bölge kapışması çıkar, ya da çıkara dayalı bir yardımlaşma durumu belirir, ancak bu dostluk karşı cinsten olan birini görünceye kadar geçerli olacaktır, ve pamuk ipliğine bağlı olacaktır. Tabii bir de çok önemli bir nokta var; Bu iki kişi ilk defa birbirlerini görüyorlar ve yapı olarak hemen hemen kendisinin aynısı olan bir canlı görüyorlar, büyük ihtimalle birbirlerine merak ve korku besliyor olacaklar çünkü ilk defa kendilerine benzeyen bir canlı görüyorlar, bu canlıyı yeni yeni tanıyorlar ve neler yapabileceği hakkında hiç bir fikirleri yok, ve bu belirsizlik eski çağlardan bu yana hala da devam eden ölümlere sebep olurken o durumda olabilecekler hayal edebileceğimizden daha çok olacaktır (birbirlerine nefret besleme, saygı duyup boyun eğme, hor görüp üstünlük sağlama, yada çıkarlar sağlandığı sürece eşit olmayı yeğleme, en kötü ihtimal ile ayrı bölgelere çekilmek ve böylelikle birbirlerini rahat bırakmak gibi şeyler olabilir).

Eğer farklı cinsiyetlere sahiplerse herhangi bir başka insan görmemiş olmalarından ötürü pek seçici olmayacak ve içgüdüsel olarak neslini devam ettirme amacı ile hareket edeceklerdir, veya birbirleri üzerinde (bu durum aynı cinsiyette olduklarında da geçerlidir) hakimiyet kurmaya çalışacaklardır. Ortada pek çok faktör göz önüne alınmalı ve gerçekten uzun bir olasılık raporu oluşturulabilir bu konu ile ilgili, çünkü bencil olmamızın yanında çok açgözlüyüz ve aynı zamanda evrimsel olarak hayatta kalmamızı sağlayan avcı içgüdülerimiz şuanda çok ahlaklı ve düzenli dediğimiz yaşamda bile etkisini gösterirken, öyle bir ortamda olağanüstü bir derecede etkili olacaktır bundan dolayı her etkeni sıralayıp yada eksiltip uzun bir yazı yazılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Soruda geçen hayvanlara ve böceklere saldırma huyu da birbirine pek benzemiyor yani böcekleri öldürmemizin yada korkmamızın sebebi atalarımızdan bize taşınmış olan reflekslerdir, böcekleri hayatta kalmak için öldürüyoruz aslında -ilk çağlarda gerekliydi ve resmen genlerimize işlemiş durumda- ve böceklere nazaran daha büyük olan hayvanlara ise kendi büyüklük duygumuzu tatmin edip egomuzu rahatlatmak için zarar veriyoruz, aynı zamanda bunun psikolojik nedenleride olabiliyor ama sanırım istediğin şey bu değil, zaten pek çok örnek var internette. Son olarak hayvanlara zarar vermenin bir başka nedeni de olabilir;

İnsanlık ilk çağlarda pek yiyecek bulamıyordu büyük ihtimalle ve buraya kadar gelmesinin en büyük nedeni pek seçici olmamasıydı ve her türlü canlıyı öldürüp yemeye çalışmasıydı, şuanda da bu içgüdü ile fark etmeden hayvanlara zarar veriyor ama diğer hazır yiyecekleri bunlara tercih edip bu canlıları sadece öldürüyor olabiliriz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, olabildiysem ne mutlu bana :)

128 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Batuhan Vural
Batuhan Vural Sıradan vatandaş

Yani şimdi yabanda büyümüş çocuklara baktığımızda kurtlar, köpeklerin içinde büyüyorlar dersek. Kurtlarda alan kapışması içinde karşılaşsalar büyük ihtimalle birbirini dişleyip, kemiklerini kırarlar diye düşünüyorum

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et