Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

X^2+12x-4 işlemini nasıl çarpanlarına ayırabiliriz?

Merhabalar hesap makinesi kullanmadan x^2+12x-4 işlemini nasıl çarpanlara ayırabiliriz? 40 sayısının karekökünü deneme yanılma yapmadan hesap makinasız nasıl çözebiliriz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

sıradan bir cevap vereceğim.şöyle ki ilk önce " −b±√Δ/2a " formülü ile kökleri bulduktan sonra (x−x1)⋅(x−x2) formatını kullanarak çarpanlarına ayırabilirsin :)

(x1 ve x2 denklemin kökleri)(en az 200 karakter olması gerekiyormuş aklına takılan bir şey varsa sorabilirsin)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir gerçeğin karşısında bir varsayım ne kadar da boştur!”
Mark Twain
Geri Bildirim Gönder