Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-6
Puan Ver

X ve y kromozomu kim koydu oraya aklı var mı o kromozomun acaba?

1
Basak Şahin -6
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Biyolojik bir yapının oluşum sürecine fokus yapacaksak, elde edilmiş sonuçta, ya da sonuca ait öğelerde bir tasarım bilinci - akıl aramak oldukça deli saçması bir yaklaşım olur. Çünkü genomun yerine en basit bir öğe de konulabilir aynı soruyu sormak için. Ve sonuç üzerinden, öğelerde akıl olmadığını kanıt göstererek tanrı atfı, teorik bir kolaya kaçış. Yeteri kadar bilimle iştigal etmiş bir birey, eğer tasarımcı argümanına ikna olmuşsa böyle altı boş düz mantık yaklaşımlara değil, detaylı analizlere vakit ayırır.

Bir konunun bilimsel olarak aciklanabiliyor olması, onu bir tasarımcının yapmadığını göstermez.

Bir sistemdeki komplekslik üzerinden, sistemi olusturan öğelerin bu yapiyi oluşturacak akli olup olmadigi sorgusu, sistemi oluşturan süreci yok saymak demektir. Bu kadar bariz bir teorik hata uzerine tasarımcı argümanı oturtmak, en basit ifade ile geçersiz argüman üretmektir.

Kişinin varoluşu değerlendirmede ulaştığı anlam ne olursa olsun, bilimsel yeterlilik olmadan sonucun tutarlılığı konusunda net konuşmak doğru olmayacaktır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırları olmasıdır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder