Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Güzel
Yusuf Güzel
23K UP
Üye
3

Wow sinyali tam olarak nedir?

Wow! sinyali, 15 Ağustos 1977'de SETI projesi kapsamında uzaydan tespit edilen radyo sinyali
1,078 görüntülenme
Wow sinyali tam olarak nedir?
Wow sinyali tam olarak nedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Dr Mario
Dr Mario
8K UP
Bilgi sahibi

WOW sinyali, 1977 yılında Big Ear radyo teleskopu tarafından tespit edilen bir radyo sinyalidir. Sinyal, SETI (Akıllı Yabancı Yaşamı Arama) projesi sırasında keşfedilmiştir. WOW sinyali, 1420 MHz frekansında, çok güçlü ve kısa süreli bir sinyal olarak kaydedilmiştir. Bu frekans, hidrojen atomları tarafından yayılan elektromanyetik radyasyonun 21 cm hidrojen çizgisiyle uyumlu olduğunu gösterir.

Sinyal, beklenmedik bir şekilde yüksek bir sinyal-gürültü oranına sahipti ve belirli bir düzeni gösteriyordu. Bu nedenle, sinyal ilk keşfedildiğinde büyük bir heyecan yaratmıştır. Sinyal, yaklaşık 72 saniye boyunca devam etmiş ve ardından kaybolmuştur.

WOW sinyalinin kaynağı veya kökeni tam olarak belirlenememiştir. Farklı olasılıklar arasında yeryüzü kaynaklı bir girişim, doğal bir fenomen veya yabancı bir uygarlığın iletişim sinyali gibi çeşitli açıklamalar değerlendirilmiştir. Ancak, şu ana kadar net bir açıklama yapılamamış ve sinyalin gerçek doğası hala belirsizliğini korumaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

WOW sinyali, hala bilim insanları ve SETI araştırmacıları tarafından incelenmeye devam etmektedir. İleri teknolojiler ve daha fazla gözlemlemeyle, bu sinyalin kökeni ve anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek umut edilmektedir.

Kaynaklar

 1. Daniela Breitman. Wow! Signal Explained After 40 Years?. (7 Haziran 2017). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: EarthSky | Updates on your cosmos and world | Arşiv Bağlantısı
 2. Eric Betz. The Wow! Signal: An Alien Missed Connection?. (30 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: Astronomy Magazine | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close