Puan Ver
2
Puan Ver

Wittgenstein haklı mıydı? Bir kelimenin anlamı,onun dildeki kullanımı mı? Düşünceyi dil mi oluşturur?

Peki dil düşünceyi ifade etme konusunda güvenilir bir araç mıdır? Dil mi düşünceye önceldir, düşünce mi dile? Hangisi düşünceyi doğurur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Öncelikle anlamı aktarma amacıyla kullanılır dil. Yani anlamı üreten beyin gelişmişliği, bunu aktarmanın yollarını üretir. En güçlüsü de dildir.

Antropolojik olarak el kol hareketlerinin daha önemli olduğu düşünülmekte. Ancak faaliyet, anlamı aktarma olduğu için hangi yolla olduğu birincil derecede öneme sahip değil gibi.

Gelişmiş beyin yapıları, sofistike ihtiyaçlar ve yoğun duygusal bağlar nedeniyle daha zengin bir dil e ihtiyaç duyar. Bu gelişmişlik tabii ki göreceli. Ancak açıklamak için böyle ifade ediyoruz. Orta beyin ve korteks gelişimi hayvanlarda daha tekil sesler üretmekte.

Düşünce ile dil etkileşiminde, kişi düşünsel gelişimini temel alarak yaşıyorsa dil i etkiler, zenginleştirir, farklı yönleriyle kullanır. Ancak yaşamsal gerekçelere bağlı gündelik dilin kendisine yettiği bireyler, dil in ve gündelik dilin izin verdiği ölçüde anlam ile muhatap olacaktır.

Aslında bu etkileşim kişiye ve gelişimine özel gibi görünüyor. Bir insan 2 dil bilmeyi yetersiz görürken, diğeri gündelik kelimeler dışında terminolojiyi gereksiz görebilir.

Teşekkür
3

Kaynaklar

  1. Dil masum degildir
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehaleti kabul etmek bilgeliktir.”
Ashley Montagu
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder