Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Vücut sıcaklığında suyla ıslatılmış elimiz nasıl kuruyabiliyor?

Suyun buharlaşması için 100 derece gereklidir. İnsanların vücut sıcaklığı 37 derecedir ortalama olarak. Elimi ıslatıyorum ve bir süre sonra elimi havlu ile kurulamama rağmen kuruduğunu fark ediyorum. Bu nasıl olabiliyor?
314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İhsan Efe Çetinkaya
Fizik meraklısı

Öncelikle suyun buharlaşması için gereken kesin bir sıcaklık bulunmamaktadır. Bahsedilen 100 derece, suyun 1 atm basınçta kaynama noktasıdır. Su her sıcaklıkta buharlaşır. Buna örnek verecek olusak soğuk havalarda kuruması için asılan ıslak çamaşırlar kurur çünkü suyun buharlaşma sıcaklığının kesin değeri yoktur. Bir maddenin hal değiştirmesi için ısı alması veya vermesi gerekir. Su, sıvı halden gaz hale geçerken etrafından ısı alır. Vücut sıcaklığımızla aynı sıcaklıkta olan su buharlaşırken havadan ve elimizden ısı alır ve buharlaşır. Eğer elimiz ıslak iken elimizi sallarsak veye elimize üflersek elimizde soğukluk hissederiz bunun nedeni de buharlaşmayı hızlandırarak suyun elimizden birim zamanda aldığı ısının atmasıdır.[1]

Kaynaklar

 1. khanacademy. Su. Alındığı Tarih: 29 Aralık 2023. Alındığı Yer: Khanacademy | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Taha Budak
Üniversite sınavına hazırlanan ve ilgili konuyu görmüş bir öğrenciyim

Merhaba.

Sizin belirttiğiniz gibi su 100°C sıcaklıkta kaynamaktadır ancak su her sıcaklıkta buharlaşmaktadır.[1] Maddeyi oluşturan moleküller sürekli olarak hareket etmektedir ve bu yüzden bir kinetik enerjileri vardır. Örneğin suya ait moleküller(Hidrojen ve oksijen) birbirlerini çeker. Aralarındaki çekim kuvvetleri sayesinde bir arada kalırlar. Moleküllerin bu çekim kuvvetinin üstesinden gelip birbirinden ayrılması için kinetik enerjilerinin artması gerekir. Maddenin sıvı halinde, moleküllerin kinetik enerjisi çekim kuvvetine kısmen galip gelir. Bu durumu şu şekilde düşünebilirsiniz. Katı durumda olan buz akışkan değildir çünkü tanecikleri arasında çekim kuvveti oldukça yüksektir ancak sıvı halde su akışkan durumdadır bu da bize moleküller arası çekim kuvvetinde azalma olduğunu ve bunun da etkisi ile kinetik enerjisinin arttığını söyler. Kinetik enerji (kinetik enerji bir cismin hareketi sayesinde kazanılır) moleküller arası çekim kuvvetlerine baskın gelmeye başladığında ise buharlaşma başlar!

Su 4°C sıcaklıktan sonra buharlaşmaya başlıyor. 100°C sıcaklığa ulaştığında buharlaşma hızı en yükseğe çıkıyor.https://evrimagaci.org/su-molekullerini-farkli-kilan-ozelliklerden-biri-4cde-gerceklesiyor-7426#:~:text=Su%20molekülleri%20de%20soğudukça%20birbirine,atm%20basınç%20altındaki)%20sıvı%20halidir.&text=Muhtemelen%20suyun%20bu%20farklı%20özelliğini%20birçoğunuz%20gözlemlemişsinizdir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. İlay Çelik Sezer. Su Neden Her Sıcaklıkta Buharlaşır?. (1 Aralık 2023). Alındığı Tarih: 29 Aralık 2023. Alındığı Yer: Tübitak Bilim Teknik | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close