Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Vücudumuzdaki element sayısı nedir? Ve toprakta karbon elementi yok mu?

Vücudumuzdaki element sayısını merak ediyorum.. Bir yerde 59 diye okudum.. Bu doğru bir bilgi mi? Oranları değil sadece sayısını merak ediyorum.. Birde toprakta karbon elementi mevcut değil mi? Yine başka bir yerde olmadığını falan okudum.. Vücudumuzda çokça bulunurken toprakta olmaması biraz garip geldi.. Teşekkürler şimdiden :)

1
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. Ufak bir araştırma yaptım ve insan vücudunda 60 tane element bulunduğunu gördüm. Listesini aşağıya bıraktım.

İnsan vücudundaki elementler
İnsan vücudundaki elementler
Wikipedia

Toprak konusuna gelirsek, toprağın %45'i inorganik maddelerden, %25'i sudan, %25'i havadan ve %5'i ise organik maddelerden oluşmaktadır. Bitkiler fotosentezle bünyelerine aldıkları karbonu yaşamları sona erdikten sonra toprakta çözünerek bünyelerindeki karbonu toprağa aktarmaktadır. Detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz yararlandığım kaynakları aşağıya bıraktım.

Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia
  2. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, bir ulusun en ucuza mal edebileceği savunma sistemidir.”
Edmund Burke
Geri Bildirim Gönder