Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Vücudumuzdaki bütün organların dolayısıyla sistemlerin işleyişleri psikolojiden etkilenir mi?

201 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Curious Person
curious

Stres, vücudun tüm sistemlerini etkilemektedir. İnsan vücudu küçük dozlarda stresle başa çıkabilir. Ancak bu stres uzun süreli veya kronik hale geldiğinde insan vücudu üzerinde ciddi olumsuz etkileri olabilir.Stresli olunduğunda vücutta kaslar gerilir. Oluşan bu kas gerginliği vücudun yaralanma ve ağrıya karşı korunma yöntemi olan strese karşı gelişen refleks tepkisidir.

Stres ile kasılan kaslar stres geçtiğinde tekrar normale döner. Kronik stres varlığında vücuttaki kaslar sürekli olarak gergin kalır. Kasların uzun süre gergin olması vücudun diğer reaksiyonlarını tetikleyebilir. Böylece vücutta stresle ilgili bozukluklar oluşur.

Örneğin hem gerilim tipi baş ağrısı hem de migren, omuzlar, boyun ve baş bölgesindeki kronik kas gerilimi ile ilişkilidir. Bel ve üst ekstremitelerdeki kas-iskelet ağrısı da stresle ilişkilendirilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına bağlı kronik ağrılı durumlar yaygın olarak görülür. Kas gerginliği stresle ilişkili kas-iskelet ilişkili rahatsızlıkların oluşumunu hızlandırırStresle ilişkili kalp hastalığı riski, kadınların premenopozal veya postmenopozal olmasına bağlı olarak farklılık gösterir. Menopoz öncesi kadınlarda östrojen seviyeleri, kan damarlarının stres sırasında daha iyi tepki vermesine yardımcı olur. Böylece vücutlarının stresle daha iyi başa çıkmasına ve onları kalp hastalığına karşı korumasına yardımcı olur. Menopoz sonrası kadınlar, östrojen kaybı nedeniyle bu koruma düzeyini kaybederler.Ayrıca;

Midede strese bağlı ağrı, şişkinlik, mide bulantısı ve diğer mide rahatsızlıklarını oluşabilir. Şiddetli stres durumunda kusma meydana gelebilir. Ayrıca stres iştahta gereksiz bir artışa veya azalmaya neden olabilir.

Bağırsakta strese bağlı ağrı ve şişkinlik oluşabilir. Stres ishale veya kabızlığa neden olabilir. Ayrıca stres bağırsakta ağrılı olabilen kas spazmları oluşturabilir.[1]

Kaynaklar

 1. Doç. Dr. Habib BOSTAN. Stresin Vücut Üzerindeki Etkileri - İstanbul - Doç. Dr. Habib Bostan. Alındığı Tarih: 9 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Doç. Dr. Habib BOSTAN | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close