Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Vücudumuz neden çok düzenli duruyor?

Demek istediğim dört parmağımız olsaydı elimizi rahat kullanamazdık. Gözümüz kafamızda değil de karnımızda olsa çok garip gözükürdü. Ama şu an bana her şey öyle oturaklı geliyor ki organlardan birinin yerini farklı düşünsem çok saçma bir görüntü çıkıyor. Neden hayal ettiğimiz uzaylılar kadar çirkin değiliz?
534 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yüşa Eymen Barlın
Öğrenciyim ve bir şeyler düşünüyorum.

Aynı türden olan canlıların bedenleri yüksek oranda birbirlerine benzerler ancak 'kusurlu' olarak görülen diğerlerinden farklı görünen bireyler de vardır. Bunun sebebi çeşitliliktir. Canlıların DNA'sı mutasyonlar sebebiyle değişebilir. Bu değişimler çoğunlukla hastalık sayılabilecek sonuçlara neden olur ancak şu anda sahip olduğumuz her özelliğe de mutasyonlar sayesinde kavuştuk. Örneğin genel olarak insanların 5 parmağı vardır ancak 4 veya 6 parmağı olan insanlar da vardır. İşte bunun sebebi çeşitliliktir. Bu çeşitlilik içerisinde bir varyant eğer diğerlerinden daha avantajlı ise (yani canlının hayatta kalmasını veya üremesini kolaylaştırıyorsa) o varyant tür içinde yayılır ve 'standart' olur ancak eğer diğer varyantlar canlıyı direk öldürmüyorlarsa veya ölme ihtimalini dikkate değer bir şekilde arttırmıyorsa (örneğin bir canlı sırf 4 parmağı var diye anında ölmez) popülasyon içerisinde var olmaya devam edebilir. Yani aslına bakarsan insan popülasyonu o kadar da kusursuz değil ama bireyler yüksek oranda birbirine benziyorlar çünkü her özelliğin en iyisi seçilip diğer varyantlar azınlık hale geliyor ya da tamamen yok oluyor. İşte buna evrim denir.

İnsanların gözümüze güzel görünmesine gelelim şimdi. Bu da tabi ki evrim sayesinde meydana gelir. Eğer bir canlı kendi türündeki canlılardan iğrenip nefret ederse hayat onun için cehenneme döner. Özellikle de insan gibi sosyal bir hayvan için oldukça kötü bir durum olurdu. Annenin, babanın, kardeşinin veya tanıdığın herhangi birinin suratına baktığında iğrendiğini, içini bir korku kapladığını düşün. Hayat senin için yaşanmaz bir hal alırdı ve çok büyük bir ihtimalle birey bu baskıya dayanamaz ve intihar ederdi. İntihar etmese bile kendi türünden nefret eden bir bireyin karşı cinse aşık olup üremesi imkansıza yakındır. Yani böyle bir canlı oluşmuşsa bile (ki oluşmuş olma olasılığı çok çok yüksek) hayatta kalıp üzerine bir de üreyebilmesi imkansıza yakın. Bu sebeple kendi türünün görünüşünü sevenler evrimsel süreçte seçilmiştir. Yani eğer 5 kulağımız 3 gözümüz olsaydı bu sefer bu görünüşü sevenler seçilecek ve yine kendi türümüz bize güzel görünecekti.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Mehmet Yiğit Körpe
Bilimseverim

Aslında bu soru kişisel görüşe bağlı olarak veya alışkanlığa (göz alışkanlığı) bağlı olarak yorumlanır. Eğer biz 3 gözlü 5 ayaklı olsaydık bu bize normal geleceği için 2 ayaklı 2 gözlü olmamız bize tuhaf gelirdi. Kısacası yanıt: SADECE ALIŞTIĞIMIZ İÇİN TUHAF GELİRDİ.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close