Puan Ver
1
Puan Ver

Voyager 1 uzay aracındaki altın plağa insanlığı tanıtan fotoğraflar nasıl kaydedildi?

Dünya dışı varlıklara gezegenimizi ve buradaki yaşamı tanıtabilmek için voyager 1 uzay aracıyla birlikte bir altın plak gönderilmişti. Bu araçla birlikte gönderildiği söylenen fotoğraflar da bu plağa mı kaydedildi? Öyle ise, bir plağa görüntü kaydetmek nasıl mümkün olabildi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

115 görüntü 512 dikey çizgiden oluşan analog bir formda kodlanmıştır. Plağın kutusu uranyumun bir izotopuyla kaplanmıştır. Buradaki amaçlanan şey ise plağa ulaşan medeniyetin, izotopun yarılanma süresinden plağın yaşını belirlemesidir. Dünya’dan yaklaşık 22 milyar kilometre uzaklıkta olan modül, standart bir mermiden yaklaşık 20.000 kat fazla olan hızı ile yolculuğunu yapmaya devam ediyor. 2020 yılına kadar da bilgi aktarmaya devam etmesi beklenen araç, halen Dünya’ya sinyal göndermeye devam ediyor.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Vikipedi
  2. Nasa
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sırf uzun süredir içine düşmüş halde bulunduğunuz için bir hataya tutunmaktan vazgeçin.”
Aubrey De Graf
Geri Bildirim Gönder