Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Vatanseverlik nedir?

Vatanseverlik bir ideoloji midir? vatanseverlik milliyetçi midir?
731 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yunus Bilece
Yunus Bilece
32K UP
Öğrenci

İdeolojinin ne olduğunu anlaman biraz daha önemli, ideoloji bir idea etrafında toplanan insanların bu ideaya ulaşmaya veya korumaya çalışırken kullandığı ortak değerler ve fikirler bütünüdür ,en azından teoride. Vatanseverlikse bu değerlerden birisidir sosyolojik olarak ne kadar doğru bilmiyorum ama vatanseverliğe erdem de denebilir. Vatanseverlik her zaman ben ülkem için ölürüm şu olurum gibisinden bir şey olmak zorunda değil, herkes kendi vatanseverliğini tanımlayabilir. Vatanseverlik, en başta ülkenin yasalarına uymayı gerektirir bana göre çünkü vatan dediğin şey bir ilüzyondur hepimiz onun düzenli, harika hata yapmaz bir yapı olduğuna inanmak istiyoruz ve inanıyormuşuz gibi davranıyoruz eğer bu ilizyonu yıkmak istersen yasalara uyma ve devlet denen bu ilüzyonun çöküşünü izle tabi ki de yere çöp atarak yıkamazsın ama mafyalık yaparsan yolsuzluk yaparsan vatan kendi insanlarını öldürürse mesela Şili'deki gibi darbeden sonra darbe karşıtı pek çok insan öldürüldü, filen falan onu oluşturan insanlar vatana olan inancını yavaşça yitirir ve bu ilüzyon yavaşça yıkılır. Vatanseverliği tabi bayrak sallamak devleti eleştirenleri tehdit etmek ve çeşitli tarihi devlet büyüklerini bulduğu her fırsatta yüceltmek olarak görenlerde var. Hepsini yapabilirsin zararı yok zaten vatanseverliğin parçalarından birisi de bu toplumun ortak değerlere saygı duymak ama en en önemli etken bana kalırsa kurallara uymak. İdeolojiye örnek olarak milliyetçilik var, milliyetçilik ideolojisinin içerdiği değerlerden birisi mesela vatanseverliktir tüm ideolojilerin içinde de vardır vatanseverlik zaten erdem deme sebebim de o, vatansever değilim diyen biri yuhalanır ben onurlu değilim demek gibi bir şey. Milliyetçilik ideolojisinin ana fikri şu benim ulusumun kültürü, tarihi, dil, gelenekleri ve inançları diğer uluslarınkinden üstün (vatanseverlikte böyle bir şey yok bu arada). Değerler ideolojinin kendi içindeki hiziplerde değişebilir mesela milliyetçi ideolojiye sahip bir hizip dini kültür değerlerini milli kültür değerlerinin üzerinde görürken diğeri tam tersini düşünebilir. Ama genel olarak bir ideolojinin içindeki farklı hiziplerin değerlerini herkes tahmin edebilir soru çoğunlukla hangisine daha çok değer veriyor.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close