Sorulara Dön
4
Felsefe

Varoluşsal sorulara sahip olmak kognitif fonksiyonlar-psikoloji ile açıklanabilir mi?

Fizik evreni anlama, ona anlam yükleme çabası, kognisyon-metakognisyonla alakalı olabilir. Ancak bunlarla açıklanabilir mi, ya da psikolojik gerekçeler, sofistike ihtiyaçlar olarak ele alınabilir mi, bizim rasyonel bilgiye anlam yükleme ihtiyacımızın nedeni üzerine neler söylenebilir?

1
115 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Keşke anlam atfetmek derken nasıl bir 'anlam' olduğunu biraz daha açsaydınız.

İnsanlar 'anlam'ı birbirinden farklı terimler ile ifade eder ve kullanır. Örnek; yaşamın anlamı üzerine düşündüğünü çoğu kişi aslında kendi yaşamının devamı ve motivasyonunu irdelemeye çalışıyordur. Bu kişiler felsefi veya bilimsel ilerlemenin önemini kavrayamamış ya da edinmek istediği sonuç (aydınlanma) özel hayatıyla ilgilidir.

Özel hayatınız için anlam aramanın veya yüklemenin psikolojik gerekçeleri için bu soruyu soruyor iseniz motivasyon kaynaklarınızı yeniden gözden geçirmenizi yeterli olacaktır. "Hayır, ben bilimsel ve felsefi yanıtlar arama peşindeyim" diyorsanız şunu söylemek isteyim: 'anlam' benim için uzun biraz üzere belirsiz bir kelime olarak kaldı. Çünkü, çoğu şeyi anlamaya çalıştıkça aslında diğer insanlar bana söyledikleri ile toplumlun içindeki telaffuzunu yorumladığımı ve deneyimlerimden varsayım üreterek onun neliğini ve nasıl yararlanılabileceği üzerine düşündüğümü fark ettim. İş 'anlam'ı anlamaya geldiğinde hep bir yerlerde takılı kalıyordum; çünkü, bunun bir hobi olduğunu ve sağlıklı sürdürülebilmesi için bile hobi olarak kalması gerekiği kanısında iken değerli bilim insanları ve düşünürler diğer insanlarında anlama arayışı ve yükleme sürecini şehvetlendirmeye çalışırken reklamcılar gibi ihtiyaç hiyerarşisinde yeri varmış gibi savunuyor olması idi. Daha sonra kendi yolumu çizdim ve katı kurallar koydum: Anlam'ın ve anlama'nın öneminden gerekliliğinden bahsedenler yerinde anlamın ne olduğu ile insanın nasıl bir şeyi anlama çalışırken neler yaptığını ve neler yapması gerektiği üzerinde durmaya yöneldim.

Önerebileceğim iki kitap:

Teo Grünberg - Anlam Kavramı Üzerine Bir Deneme

Saffet Murat Tura - Madde ve Mana (Pek haz etmesem de giriş seviyesi olduğu için önerdim)

141 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın