Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Varoluşsal sorulara sahip olmak kognitif fonksiyonlar-psikoloji ile açıklanabilir mi?

Fizik evreni anlama, ona anlam yükleme çabası, kognisyon-metakognisyonla alakalı olabilir. Ancak bunlarla açıklanabilir mi, ya da psikolojik gerekçeler, sofistike ihtiyaçlar olarak ele alınabilir mi, bizim rasyonel bilgiye anlam yükleme ihtiyacımızın nedeni üzerine neler söylenebilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Keşke anlam atfetmek derken nasıl bir 'anlam' olduğunu biraz daha açsaydınız.

İnsanlar 'anlam'ı birbirinden farklı terimler ile ifade eder ve kullanır. Örnek; yaşamın anlamı üzerine düşündüğünü çoğu kişi aslında kendi yaşamının devamı ve motivasyonunu irdelemeye çalışıyordur. Bu kişiler felsefi veya bilimsel ilerlemenin önemini kavrayamamış ya da edinmek istediği sonuç (aydınlanma) özel hayatıyla ilgilidir.

Özel hayatınız için anlam aramanın veya yüklemenin psikolojik gerekçeleri için bu soruyu soruyor iseniz motivasyon kaynaklarınızı yeniden gözden geçirmenizi yeterli olacaktır. "Hayır, ben bilimsel ve felsefi yanıtlar arama peşindeyim" diyorsanız şunu söylemek isteyim: 'anlam' benim için uzun biraz üzere belirsiz bir kelime olarak kaldı. Çünkü, çoğu şeyi anlamaya çalıştıkça aslında diğer insanlar bana söyledikleri ile toplumlun içindeki telaffuzunu yorumladığımı ve deneyimlerimden varsayım üreterek onun neliğini ve nasıl yararlanılabileceği üzerine düşündüğümü fark ettim. İş 'anlam'ı anlamaya geldiğinde hep bir yerlerde takılı kalıyordum; çünkü, bunun bir hobi olduğunu ve sağlıklı sürdürülebilmesi için bile hobi olarak kalması gerekiği kanısında iken değerli bilim insanları ve düşünürler diğer insanlarında anlama arayışı ve yükleme sürecini şehvetlendirmeye çalışırken reklamcılar gibi ihtiyaç hiyerarşisinde yeri varmış gibi savunuyor olması idi. Daha sonra kendi yolumu çizdim ve katı kurallar koydum: Anlam'ın ve anlama'nın öneminden gerekliliğinden bahsedenler yerinde anlamın ne olduğu ile insanın nasıl bir şeyi anlama çalışırken neler yaptığını ve neler yapması gerektiği üzerinde durmaya yöneldim.

Önerebileceğim iki kitap:

Teo Grünberg - Anlam Kavramı Üzerine Bir Deneme

Saffet Murat Tura - Madde ve Mana (Pek haz etmesem de giriş seviyesi olduğu için önerdim)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy
Geri Bildirim Gönder