Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Üye
2

Varoluşa anlam yüklemek için belli bir zihinsel yetkinlik düzeyine ulaşmış olmak gerekir mı?

Bu düzeyi ölçmenin bir yolu olabilir mi Bu düzeye gelmeden bir sonuca varmış kişinin inanç biçimi nasıl değerlendirilebilir teorik olarak.
355 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Özgün Kabacaoğlu
Bilim İnsanı

DÜşünsel her hangi bir konuda çalışmak, zihni geliştirir. Bu bir nevi, emekleme sonra yavaş yavaş yürüme gibidir. Zihin de bir insan organı olarak diğerleri gibidir. Belli bir disiplin ile çalıştırdıkça daha iyi çalışacaktır. Düşünün ilk okumaya başladığımızda tabelaları teker teker harf harf çözümlüyorduk, şimdi ise bir anda anlıyoruz. İşte bir konuda zihnimizi çalıştırmak böyle bir etki yapacaktır.

Varoluş gibi yukarı seviye bir konuda da önce zihnimizi çalıştırmış olmalıyız. Her hangi bir düşünsel faaliyette bulunmamış bir kişi, varoluş hakkında çalışmaya başlarsa, bu durum hayatında futbol oynamamış birine, 'Hadi topu al ve Messi'ya karşı oyna' demek gibi olacaktır.

Bunun sonucu hüsran olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun dışında kişinin inanç durumu, kendi zihni kapasitesi gibi konular özneldir. Dışarıdan ölçümlenebileceğini sanmam. Burada kişi kendisini bilmelidir. En nihayetinde içinde büyük bir yetenek olsa da eteri kadar antreman yapmadan Messi'nin karşısına çıkıp çıkmamaya da kendisi karar vermelidir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ecem @Cadıbozmasıı
Meraklı

Bu tarz bir zihinsel yetkinlik belki , Ordu gibi kurumlarda kullanılan zihinsel yeterlilik testlerine benzer bir test ile ölçülebilir.

Şüphesiz ki bu tarz varoluşsal konular üzerinde düşünmek için en azından bi miktar soyut düşünme yeteneğine ihtiyaç vardır. Bu tarz bir yeterlilikte olmayan kişinin inancını Taklit ile açıklayabiliriz.

Çocuk henüz yeterli soyut düşünme kapasitesine sahip değildir ama içinde bulunduğu çevre, ailesi, toplumu Hindu olduğu için kendisine Hindu demektedir. İslamda Taklid i İman denilen hadise işte budur.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close