Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Varoluş ve yokoluş problemleri?

Big bangden sonra bir yandan çok hızlıyken gitgide yavaşlayan genişleme, diğer yandan yavaş başlayıp hızlanan içten dışa bir yokoluştan söz etmek mümkün mü?

1
Kx Fft 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle, çok hızlıyken gitgide yavaşlayan genişleme ifadesi doğru değildir. Evrenin genişleme ivmesi artmaktadır, yavaş başlayıp hızlanan yok oluş ifadesine bilimsel bir karşılık ararsanız Entropi Yasası ile karşılaşırsınız, gerçekten de evrenin toplam entropisi (mekanik işe çevrilemeyecek termal enerjisi) artar, bu durum da evrenin bir sona doğru gittiği fikrinden söz edilmesine olanak verebilir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Asıl soru şu: Torunlarımızın filleri, resimli kitaplar haricinde hiçbir şekilde göremeyecekleri gerçeğinden ötürü mutlu muyuz?”
David Attenborough
Geri Bildirim Gönder