Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Temir
Can Temir
8K UP
Üye
0

Varlığın var olduğundan nasıl emin olunabilir? Emin olmak mümkün müdür?

Bir arkadaşımla tartışmamız sonucunda afalladığım bir sorudur kendisi. Bu konuda farklı fikirleri görmeyi çok isterim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
536 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
251K UP
Krononot⁸

Soruda geçen "varlık" kavramını belirlemek zorundayız öncelikle. Çünkü her varlığın algı kapasitesi sınırlı olduğu için, varlığın sadece bir kısmını algılayabilir. O da algı kapasitesinin izin verdiği hali ile. Olduğu gibi değil.

İnsan da bu algı kapasitesi sınırlılığına sahiptir (UMWELT) Bu yüzden farklı araçlar geliştiriyor mikro - makro keşifler için.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak ALGI, insanın beyin-sinir sistemimizin ürettiği bir sinyal olduğu için, hiçbir sinyalin kaynağını mutlak anlamda belirlemek mümkün değil. Zaten fizik evrenin yaklaşık yüzde 5 inden haberi var, gerisi madde değil. Bu yüzde 5i de çözmüş değil sadece madde cinsi olduğu için varlığından haberi var. Diğer yandan ışık dalga boyunun 10milyarda 1ini görebiliyor olmaktan kaynaklı bir körlük söz konusu iken, hangi varlığın gerçekliğini nasıl ele alacak insan türü.

Kendi varlığının gerçekliğini bile sorgulamaktan uzak henüz. Belki de bu biyolojik yapı, gerçek bireylerin sadece avatarı. Hiçbir fiziksel uyaranın gerçekliğinin ayrımını yapacak bir mekanizmaya sahip değil..

Kısaca insan türünün algı seviyesi hiçbir gerçeklik düzeyini değerlendirecek nitelikte ve yapıda değil. Sadece kendi gerçeklik algısının izin verdiği kriterlere gerçeklik demek zorunda kalıp bu maruz kaldığı gerçeklik düzeyini referans almak durumunda kalan bir tür şimdilik. (Gerçekliğin niteliği ve kaynağı, tam olarak bir bilinmez)

159 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close