Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Uzun yolda, bir kamyonun arkasında gitsek daha az mı benzin harcarız?

Bir kamyonun arkasında ne kadar hava boşluğu oluşur (ort ölçüler genişlik 2,5 m-uzunluk 8m-yükseklik 3m). Bu boşlukta emniyetli bir şekilde takip yapmak mümkün müdür?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Uzun yolda bir kamyonun arkasından gitmek TEORİK olarak daha az benzin harcamanıza olanak sağlar. Fakat bunun için belirli bir mesafeyi yakalamak gerekir. Aerodinamik kurallarına göre hızla hareket eden bir cisim içinden geçtiği havayı yararak arkasında alçak basınç bölgesi oluşturur. Bölgeyi (kamyonun arkasında yaklaşık 3-30 metre arası) yakalamak güvenli bir takip mesafesine oranla çok çok yakın ve neredeyse imkansızdır.

Teorinin aksine kamyonun arkasında oluşan hava akımı düzensiz bir akışta olacağı için kamyonların arkasından ilerlemek normalde yakacağınız yakıtta artışa da sebep olabilir.

Normal yolda yapılan testlere göre yaklaşık 90 km hızla hareket ederken 30 metre mesafe ile bir kamyonu takip etmek yakıtta belirli bir oranda iyileştirme sağlar fakat 30 metre mesafe 90 kilometre hızla yaklaşık 1.2 saniyede alınmaktadır (bu süre kalın olarak yazdığım kısmı okumanızdan daha kısadır). O sırada kamyonun ani bir fren yapması ile aracınız kamyonun altına girebilir. Örneğin telefonunuz çaldı bir an dikkatiniz dağıldı, bu sırada kamyon ani fren yaptı, 10 kuruş kadar tasarruf edeyim derken hayatınızla ödeyebilirsiniz.

Güvenli ve ekonomik sürüş için takip mesafesine uyarak, aşırı sürat yapmadan ilerlemek hem daha az yakıt harcamanıza hem de güvenli bir şekilde seyahat etmenize katkı sunacaktır.

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer zihninize egzersiz yaptırırsanız, tıpkı bedeninize yaptırdığınızda olduğu gibi o da acıkacaktır.”
Louisa May Alcott
Geri Bildirim Gönder