Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Uzun süre bekletilen suya ne olur?

Soru özellikle zemzem suyuna yönelik.Hacca giden büyük anne/babalarımızın getirdiği zemzem uzun süreler evlerde saklanıyor.Bu soruyu sorduran soru ise bu suyu içen birisinin genelde gögüs ve sırtına ağrı girmesi.Suyun kendisinin içeriğinden kaynaklanan bir şey mi yoksa suyun bekletilmesinden doğan bir şey mi merak ediyorum.
928 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Araştırmacı

Uzun süre bekletilen suya ne olacağı, suyun kaynağına, içeriğine, saklama koşullarına ve süresine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, su uzun süre açıkta bekletilirse, havadaki zararlı mikroorganizmalarla etkileşime girer ve zamanla bozulur. Bu da suyun tadını, kokusunu ve rengini değiştirebilir. Ayrıca, suyun içindeki mineraller ve kimyasallar da zamanla çökelme, oksidasyon veya reaksiyona girebilir. Bu da suyun kalitesini ve sağlıklılığını azaltabilir. Zemzem suyu ise, kutsal bir su kaynağı olduğu için özel bir durum olabilir. Zemzem suyunun içeriği ve özellikleri hakkında farklı görüşler ve iddialar vardır. Bazıları zemzem suyunun bakteri içermediğini, bozulmadığını ve şifa verdiğini savunurken, bazıları ise zemzem suyunun normal sudan farklı olmadığını, bakteri barındırdığını ve uzun süre saklanmaması gerektiğini söyler. Bu konuda kesin bir bilimsel kanıt yoktur. Ancak her ihtimale karşı, zemzem suyunu da temiz ve kapalı bir kapta, serin ve kuru bir yerde saklamak ve en kısa sürede tüketmek daha iyi olabilir. Suyu içen kişinin göğüs ve sırtına ağrı girmesi ise, suyla ilgili olabileceği gibi başka bir sağlık sorunuyla da ilgili olabilir. Bu nedenle, ağrı devam ederse bir doktora başvurmak gerekir. Umarım bu cevap yardımcı olmuştur.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close