Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Üzüldüğümüzde ve canımız yandığında neden ağlarız? Yani, neden gülmüyoruz da ağlıyoruz?

Gerçekten merak ettiğim bir şey...
452 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Tutkulu bir meraklı

Üzüldüğümüzde ve canımız yandığında neden ağladığımızı merak ediyorsunuz. Bu sorunun kesin bir cevabı yok, ancak araştırmalar ağlamanın insanlara özgü bir fizyolojik fonksiyon olduğunu ve duygusal durumlarımızı ifade etmenin bir yolu olduğunu gösteriyor.

Ağlamak, üç farklı türde gözyaşı salgılamamıza neden olur: bazal, refleks ve duygusal1. Bazal gözyaşı, gözleri nemli ve sağlıklı tutar. Refleks gözyaşı, gözleri tahriş eden maddelerden korur. Duygusal gözyaşı ise acı, üzüntü, sevinç gibi duygularla ortaya çıkar.

Duygusal gözyaşının kimyasal bileşimi diğer türlerden farklıdır ve bazı hormonlar ve mineraller içerir. Bazı bilim insanları duygusal ağlamanın vücudumuzdaki zararlı maddelerden ve stresten kurtulmanın bir yolu olduğunu savunurken, bazıları fiziksel, zihinsel ve duygusal problemlerle baş etmenin bir yolu olduğunu düşünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca ağlamak, sosyal iletişimimizi de etkiler. Ağladığımızda, başkalarına yardıma ihtiyacımız olduğunu veya onlara güvendiğimizi gösteririz. Ağlamak, empati kurmamızı ve bağlanmamızı sağlar.

Bu nedenle ağlamak, insanların yaşadığı karmaşık duyguların bir sonucu olarak görülebilir. Neden gülmüyoruz da ağlıyoruz diye sorarsanız, bunun da evrimsel bir açıklaması olabilir. Gülmek genellikle olumlu duygularla ilişkilidir ve sosyal uyumu artırır. Ağlamak ise genellikle olumsuz duygularla ilişkilidir ve sosyal desteği artırır. Bu şekilde, hem gülme hem de ağlama bize uyum sağlama ve hayatta kalma avantajı sağlayabilir

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. İnsan Üzüldüğünde Neden Ağlar? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ayrola. Neden Ağlarız |  Gözyaşı Nasıl Oluşur Bilmeyenler İçin Bahsi Geçtiği Yerde Ağlamasak Olmaz Dediğimiz 6 Olayı Sorguluyoruz | Oku Haber Dergi. (25 Mart 2022). Alındığı Tarih: 2 Mayıs 2023. Alındığı Yer: OKU Haber Dergi | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close