Puan Ver
4
Puan Ver

Üzerinden akım geçen bir iletkenin etrafındaki manyetik alan neden döner?

Adresini bıraktığım sağ el kuralına göre bir iletken üzerinden geçen akımın oluşturduğu manyetik alan neden dönüyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Doğrusal elektrik alan kendi etrafında dönen manyetik alan üretir, doğrusal manyetik alan da kendi etrafında dönen elektrik alan üretir. Bunun matematiksel sebebi var fakat içgüdüsel anlayacak derinlikte bir şey yok: Doğada bu şekilde işliyor!

Teknik olarak elektrik ve manyetik alanların curl'leri birbirleri ile orantılı, bakınız Maxwell denklemleri.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Maxwell Denklemleri
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şey hareket eder ve hiçbir şey sabit değildir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder