Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ferdin Soy
Üye
0

Uzaylılar bizi solucan deliği ile ziyaret edemez mi?

Uzaylılar bizi ziyaret edemez cunku bize en yakın olan galaxy'e gitmek bile ışık hızıyla 2,5 milyon yıl sürer. peki kesin olmasa da, solucan delikleriyle belirli bir yolu daha hızlı gidebileceğimizi tahmin ediyorsak neden uzaylılar bizi ziyaret etmiş olamaz diyoruz ? ya onlar solucan deliklerini kullanmışlarsa ?
150 görüntülenme
Uzaylılar bizi solucan deliği ile ziyaret edemez mi?
Uzaylılar bizi solucan deliği ile ziyaret edemez mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Evrendeki diğer canlıların bizi ziyaret etmeleri için solucan deliklerine ihtiyaçları yok. Işık hızına yakın hızlarda seyahat ettiğinizde Lorentz büzülmesinden dolayı önünüzdeki yol kısalır. Dolayısıyla galaksinin herhangi bir köşesine çok kısa sürede gidebilirsiniz. Fakat bu sırada zaman sadece sizin için yavaş akar, Dünya'da sabit duran biri için yüz binlerce yıl geçebilir. Lakin bu bahsettiğim üzere, ziyaret edilmek için bir engel teşkil etmiyor. Dolayısıyla solucan deliklerine gerek yok.

Kuşkusuz böyle bir uygarlık bu ziyareti gerçekleştirmenin alternatif yollarını da bulmuş olabilir. Fakat bu noktada varsayıma bel bağlamak gerekiyor. Solucan deliği teorik bir tahmin, herhangi bir somut kanıt içermiyor. Bu ya varsa deyip, kesin bir sonuç söylemek bu nedenle bilimsel bir yaklaşım olmaz. Keza bir ekstrapolasyon yapıp, böyle bir teknolojileri varsa daha iyilerini de bulmuşlardır, o zaman neden gelmiyorlar demek de aynı şekilde.

Eğer böyle hiçbir somut temeli olmayan varsayımları doğru kabul edip sonuçlara ulaşırsak, o zaman her şey mümkün olur. Bunun yanında ziyaret edilmeyle ilgili daha önemli problemler olduğu kanaatindeyim. Örneğin zaman kavramı. İnsanlığın bilimi benimseye başlaması çok yeni bir olgu. Mahalleden geçen dolmuş gibi her gün gelmeyeceklerini düşünecek olursak bu dar aralığı, kozmik ölçekte incelediğimizde çok düşük bir olasılıkla karşılaşıyoruz doğal olarak.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun gibi daha birçok neden var elbette. Bu bir gün gerçekleşirse, bunu ilk doğrulayan yine bilim olacaktır.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close