Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Uzaylılar bizi solucan deliği ile ziyaret edemez mi?

Uzaylılar bizi ziyaret edemez cunku bize en yakın olan galaxy'e gitmek bile ışık hızıyla 2,5 milyon yıl sürer. Peki kesin olmasa da, solucan delikleriyle belirli bir yolu daha hızlı gidebileceğimizi tahmin ediyorsak neden uzaylılar bizi ziyaret etmiş olamaz diyoruz? Ya onlar solucan deliklerini kullanmışlarsa?

Uzaylılar bizi solucan deliği ile ziyaret edemez mi?
1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrendeki diğer canlıların bizi ziyaret etmeleri için solucan deliklerine ihtiyaçları yok. Işık hızına yakın hızlarda seyahat ettiğinizde Lorentz büzülmesinden dolayı önünüzdeki yol kısalır. Dolayısıyla galaksinin herhangi bir köşesine çok kısa sürede gidebilirsiniz. Fakat bu sırada zaman sadece sizin için yavaş akar, Dünya'da sabit duran biri için yüz binlerce yıl geçebilir. Lakin bu bahsettiğim üzere, ziyaret edilmek için bir engel teşkil etmiyor. Dolayısıyla solucan deliklerine gerek yok.

Kuşkusuz böyle bir uygarlık bu ziyareti gerçekleştirmenin alternatif yollarını da bulmuş olabilir. Fakat bu noktada varsayıma bel bağlamak gerekiyor. Solucan deliği teorik bir tahmin, herhangi bir somut kanıt içermiyor. Bu ya varsa deyip, kesin bir sonuç söylemek bu nedenle bilimsel bir yaklaşım olmaz. Keza bir ekstrapolasyon yapıp, böyle bir teknolojileri varsa daha iyilerini de bulmuşlardır, o zaman neden gelmiyorlar demek de aynı şekilde.

Eğer böyle hiçbir somut temeli olmayan varsayımları doğru kabul edip sonuçlara ulaşırsak, o zaman her şey mümkün olur. Bunun yanında ziyaret edilmeyle ilgili daha önemli problemler olduğu kanaatindeyim. Örneğin zaman kavramı. İnsanlığın bilimi benimseye başlaması çok yeni bir olgu. Mahalleden geçen dolmuş gibi her gün gelmeyeceklerini düşünecek olursak bu dar aralığı, kozmik ölçekte incelediğimizde çok düşük bir olasılıkla karşılaşıyoruz doğal olarak.

Bunun gibi daha birçok neden var elbette. Bu bir gün gerçekleşirse, bunu ilk doğrulayan yine bilim olacaktır.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın