Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Uzaydan dünyayı gözlemleyip geçmişi izlemek mümkün mü?

Biliyoruz ki gökyüzüne baktığımızda aslında geçmişe bakıyoruz, yıldızlardan çıkan fotonların bize geliş süresinden ötürü. Çok çok gelişmiş şuan var olmayan bir teleskop ile uzaydan belli bir mesafeden dünyaya baktığımızda geçmisi izleyebilir miyiz? Bu bir zaman yolculuğu sayılır mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Mesala Dünyadan 1 milyon ışık yılı ötede olsaydık ve çok gelişmiş teleskoplarla baksaydık dünyanın 1 milyon yıl önceki halini görürdük ancak dünyadan 1 milyon ışık yılı uzaklaşmak 1 milyon yıldan daha fazla sürer ve dünyada o kadar gelişmiş teleskoplar yok. Ve zaman yolculuğu sayılıp sayılmayacağını bilemem. Umarım yardımcı olmuşumdur :D

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. ışık hızı ışk hızını geçemeyiz bu yüzden 1milyon yıldan uzun sürer
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, inanmak isteyen bir hayvan türüdür; inanmak zorundadır. Eğer inancı için sağlam bir kanıt bulamıyorsa, sözde kanıtlarla kendini tatmin edecektir.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder