Puan Ver
3
Puan Ver

Uzaydaki astronotlar nasıl oluyor da kütleçekimden etkilenmiyorlar? Neden dünya'ya düşmüyorlar?

Uzaydaki astronotlar her ne kadar dünya dışında olsalar da, çok da fazla uzaklaşmış sayılmazlar. (dünya'nın kütleçekimi hala etkindir. ) yörüngeye yerleşmek için yeterli hızı olmayan astronotlara neden kütleçekim etki etmez?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Astronotların yeterli hızı var. ISS saatte 27.600km hızla hareket eder. Gezegenin çevresini günde 15 kere dolaşırlar. Böyle yüksek bir hızda oluşan merkezkaç, düşük kütle çekimi alanı yaratır. Böylelikle astronotlar, sanki hiç kütle çekimi yokmuş gibi havada süzülür, deneylerini ve gözlemlerini bu düşük kütle çekimi alanında gerçekleştirirler. 

Hız azalırsa, kütle çekimi merkezkaç kuvvetine baskın gelir ve astronot, uzay gemisi veya uydu fark etmez, gezegene doğru çekilirler. Tam tersi hız artarsa, bu sefer de sapan etkisi sebebiyle yörüngeden çıkıp gezegenden uzaklaşırlar. 

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Kuvvetler Dengesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rahatlıkla söyleyebilirim ki hiç kimse kuantum mekaniğini anlamamaktadır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder