Puan Ver
3
Puan Ver

Uzaydaki astronotlar nasıl oluyor da kütleçekimden etkilenmiyorlar? Neden dünya'ya düşmüyorlar?

Uzaydaki astronotlar her ne kadar dünya dışında olsalar da, çok da fazla uzaklaşmış sayılmazlar. (dünya'nın kütleçekimi hala etkindir. ) yörüngeye yerleşmek için yeterli hızı olmayan astronotlara neden kütleçekim etki etmez?

2
2 Cevap

Astronotların yeterli hızı var. ISS saatte 27.600km hızla hareket eder. Gezegenin çevresini günde 15 kere dolaşırlar. Böyle yüksek bir hızda oluşan merkezkaç, düşük kütle çekimi alanı yaratır. Böylelikle astronotlar, sanki hiç kütle çekimi yokmuş gibi havada süzülür, deneylerini ve gözlemlerini bu düşük kütle çekimi alanında gerçekleştirirler. 

Hız azalırsa, kütle çekimi merkezkaç kuvvetine baskın gelir ve astronot, uzay gemisi veya uydu fark etmez, gezegene doğru çekilirler. Tam tersi hız artarsa, bu sefer de sapan etkisi sebebiyle yörüngeden çıkıp gezegenden uzaklaşırlar. 

2

Kaynaklar

  1. Kuvvetler Dengesi

Bu soruyu bende sormuştum ve soruya cevap verilmişti.

İsterseniz kaynaklar kısmından soruya gidebilirsiniz.

1

Kaynaklar

  1. Soru Linke tıklayarak soruyu ve cevabı görebilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir uzay aracı içerisinde Dünya’nın yörüngesinde dolaştığımda, gezegenimizin ne kadar güzel olduğunu ilk defa gördüm. Ey, insanlık! Lütfen onu koruyalım ve güzelliğini arttıralım. Onu yok etmeyelim!”
Yuri Gagarin
Geri Bildirim Gönder