Puan Ver
0
Puan Ver

Uzayda insan dışı bir tür değil de, başka bir insan popülasyonu bulma ihtimalimiz var mı?

Evren'de uzaylılar olarak insan-dışı varlıklar arıyoruz. Amerika kıtası bulunana kadar da, diğer kıtalarda yaşayan insanlar dünya'da sadece kendilerinin yaşadığını düşünüyordu. Amerika kıtası keşfedilince tek olmadıklarını anladılar. Dünyalılar olarak uzay boyutunda bir 'amerika kıtası' bulabilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Uzayda insanlar bulmamızın 2 sebebi olabilir;1- Biz insanlardan bazıları gizlice uzaya çıkmış olduğunu varsayıp onları bulabiliriz.2- Uzak bir yerlerde bizimki gibi bir gezegende bizim gibi canlılar evrimleşmiş olabilir.Öncelikle 1. öncülü inceleyelim. Birincil öncül bugünlük bildiğimiz kadarıyla olamaz. Uzay çalışmalarının daha yeni yeni güçlenmeye başladığı bir devirde uzaya çıkıp koloni kuran bir ülke veya grup şuanlık bilmiyoruz.

2. öncülü ele alalım. Uzak bir yerlerde tıpkı bizim gibi insanlar evrimleşebilir mi? Cevap: Neden olmasın. Belki bizim tıpa tıp aynımız insanlar evrimleşmiş olabilir. Fakat bunun olabilirmesi için oradaki evrimsel ilerleyiş ile bizim geçmişteki evrimsel ilerleyişimizin aynı olması gerekir. Ve bunun olma olasılığı rakamlarla ifade edilemeyecek kadar küçüktür. Bu kadar küçük bir olasılığın olma ihtimali vardır. Fakat değerimiz çok küçük olduğundan bunun gerçekleşmediğini varsayıyoruz.Bunların dışında daha farklı alternatif sebepler yoktur. Bu yüzden uzayda insan bulma olasılığımızın olduğunu ama çok küçük olduğundan olmadığını varsaydığımızı söyleyebilirim.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En büyük zaferimiz asla düşmemek değil; her düştüğümüzde ayağa kalkmaktır.”
Oliver Goldsmith
Geri Bildirim Gönder