Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mevlüt Can Ay
Üye
5

Uzayda F net'imizin 0 olacağı bir durum olabilir mi, az da olsa kütleçekimi etkisine girer miyiz?

Bir şekilde uzayın ortasına bırakıldık ve F net'ımız 0 diyelim. İllaki kütleçekimine girer miyiz yoksa sabit yerimizde kalacağımız durumlar/bölgeler bulunur mu?
199 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Poyraz Sıngın
Poyraz Sıngın
4,884 UP
fizik araştırmacısı

Bu sorunun cevabı aslında oldukça karmaşık çünkü soruda bahsedilen hareket kavramı mutlak değil görelidir.

Bir durumun göreli olması farklı gözlemcilerin o olayı farklı biçimlerde hissedebilmesi, ölçebilmesi ve yorumlayabilmesi olarak tanımlanabilir. Hareketin göreli oluşunun ispatı çok basittir. Dünyada bulunduğunuzu ve elinizdeki bir topu yukarıya doğru düz bir biçimde attığınızı hayal edin. Top tamamen düz bir çizgide hareket etsin ve yukarı çıkıp elinize geri düşmesi toplam 1 saniye sürsün. Topu fırlattığınızda topun ulaşabildiği en yüksek nokta 2 metre olsun. Şimdi topu fırlatalım ve olayı kendi bakış açımızdan değerlendirelim. Top, (bizim için) 2 metre yukarı ve 2 metre aşağı olmak üzere düz bir çizgide toplam 4 metre yol kat etmiştir. Şimdi topu dünya dışından bir gözle inceleyelim. Dünya, kendi yörüngesinde saniyede yaklaşık 460 metre hızla hareket eder. Bu durumda dünyanın dışından bakan bir gözlemci için top attığımız konumun aslında 460 metre ötesine düşmüştür ve yolculuğunu düz bir çizgide değil (elimiz hareket ettiği için) üçgen biçiminde tamamlamıştır. Bu durumun temel sebebi bağıl hız kavramıdır. Bizim bağıl hızımız Dünya'ya göre 0 ken diğer gözlemcininki değildir.

Sorulan sorudaki durum bu yüzden gerçek olamaz. Çünkü evrende hareket halinde olan gök cisimlerinin yörünge hızları farklıdır. Siz bir cisme göre duruyorken farklı bir cisme göre hareket edersiniz. Hızınızı diğer cisme uyarlayıp ona göre durduğunuzda ise farklı bir cisme göre hareket etmeye devam edersiniz. Evrende tamamen durmak için evrendeki bütün cisimlerle bağıl hızınızın aynı olması gerekirdi ki o zaman bile evrenin dışından bakan birine göre muhtemelen hareket ederdiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunun 2. kısmında ise cevap biraz daha basit. Kütle çekim kuvvetinin tanımlanan formülü gereği menzili sonsuzdur. Yani evrenin öteki ucunda bile Dünya'nın kütle çekim kuvveti geçerlidir. Sadece bu kuvvetin değeri o kadar küçüktür ki hissedilmez ve fark edilmez. (kuvvet, uzaklığın karesi ile doğru orantılı azalır ama 0 olmaz). Ancak yine de ortamda bir kuvvet vardır. Dolayısıyla nerede durursanız durun kütle çekim kuvveti üzerinize etki eder ve evrendeki kütleye sahip diğer her şeyle bağlı olursunuz.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close