Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Uzayda bulunan Hidrojen Helyum su buharı cisimlere direnç uygular mı?

Uzayda Hidrojen Helyum hatta su bol miktarda bulunuyor. Bu maddeler hareket eden gezegenlerde bir sürtünmeye neden oluyor mu?
506 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusuf İğın
Öğrenci

Evet, uzayda bulunan hidrojen, helyum ve su buharı gibi gazlar, hareket eden gezegenlerin yüzeyinde bir sürtünmeye neden olabilirler. Bu gazlar, gezegenin atmosferinde hareket ederek sürtünmeye yol açarlar ve bu da gezegenin yörüngesi veya rotasyonu üzerinde etkili olabilir.

Bu sürtünme etkisi, atmosferik sıcaklık ve basınç gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Atmosferik sıcaklık ve basınç düşük olduğunda, sürtünme etkisi daha az olacaktır. Ancak yüksek sıcaklık ve basınç, sürtünmeyi artırabilir.

Bu sürtünme etkisi, hareket eden gezegenlerin yörüngesi veya rotasyonu üzerinde etkili olabilir ve zamanla yörüngelerinde değişikliklere neden olabilir. Özellikle, düşük yörüngedeki uyduların yörüngelerini zaman içinde değiştirebilir ve atmosfere girmelerine neden olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. astronomy notes. Planetary Science. Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: astronomynotes | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kubilay Kaplaner
Kubilay Kaplaner
2,385 UP
Araştırmacıyım

Merhabalar sizin için biraz araştırma yaptım lakin sizi bu bilgiler yeterli gelir mi ? Göreceli

Öncelikle Atomları meydana getiren protonlar ve elektronlar elektriksel olarak yüklü oldukları için tüm atomlar elektromanyetik kuvvetten etkilenir. Dolayısıyla yeryüzündeki ya da uzaydaki makroskobik herhangi iki cisim arasında sürtünme kuvveti vardır.

""Sürtünme Kuvveti

Tüm Reklamları Kapat

Doğada bulunan kabul edilmiş dört temel kuvvet bulunur.

Kütleçekim kuvveti

Elektromanyetik kuvvet

Güçlü kuvvetler

Tüm Reklamları Kapat

Zayıf kuvvetler

Sürtünme kuvveti, temel kuvvetlerden biri değildir. İki cisim arasında meydana gelen elektromanyetik titreşimler sürtünme kuvvetinin meydana gelmesine neden olur. Bir cismin harekete geçmek adına yenmesi gereken kuvvettir. Bu kuvvet daima cismin hareketine ters olarak etkir.""[1]

Kaynaklar

 1. Bilim Genc. Uzayda Sürtünme Kuvveti Var Mıdır? | Tübitak Bilim Genç. Alındığı Tarih: 22 Şubat 2023. Alındığı Yer: Bilim Genc | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close