Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Uzayda bir cisim (önüne engel çıkmadığı sürece) sabit hızla ilerler.Peki neden uzayın bir parçası olan Dünya’da bu durum söz konusu değil?

Ben olsam cevaben “Çünkü kütleçekimi vs” derdim.İyi de zaten kütle çekimi denilen şey sonuçta bir manyetik alan değil mi,bu manyetizma zaten derin uzayda bulunmuyor mu?
4,101 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

İki şeyi açıklığa kavuşturmak gerekiyor:

"İyi de zaten kütle çekimi denilen şey sonuçta bir manyetik alan değil mi,bu manyetizma zaten derin uzayda bulunmuyor mu?"

Kütle çekim ile manyetizma tamamen farklı şeyler. Doğada dört temel kuvvet bulunuyor ve bunlar birbirlerinden farklı olayları tanımlıyorlar. Elektromanyetizma ile kütle çekim bunlardan ikisi ama tamamen farklı şeyler.

Tüm Reklamları Kapat

"Uzayda bir cisim (önüne engel çıkmadığı sürece) sabit hızla ilerler"

Bir cismin sabit hızla hareket etmesi, ona haricen net bir kuvvet etki edip etmemesine bağlıdır. Peki Dünya neden sabit hızla hareket etmiyor? Bu durumun genel görelilikte (GR) oldukça detaylı cevapları var fakat olayı Newtonian dinamikler çerçevesinden ele alalım.

Bildiğimiz üzere Kepler yasaları, gezegenlerin eliptik yörüngelerde hareket ettiğini, bu elipsin odaklarından birinde Güneş'in olduğunu ve gezegenlerin yörünge hareketleri sırasında eşit zamanlarda eşit alanlar taradıklarını söylüyor. Yani Güneş'e yaklaştıkça hızlanıyor ve bu durum eliptiklik ile alakalı.

Eğer yörünge mekaniğinde basıklık (e) değerinin tanımına bakacak olursak:

Tüm Reklamları Kapat

olduğunu görürüz. Buradaki E yörünge toplam enerjisidir (kinetik artı potansiyel). Bu da bize şunu söyler:

Eğer Güneş'in etrafına bir hızla cisim fırlatacak olursanız, oturacağı yörüngenin basıklık değeri onun başlangıç hızıyla ilişkilidir. Çok hızlı olursa e değeri artar, giderek eliptikleşir, parabol olur ya da hiperbolik olur (açık yörünge).

Çembersel yörüngede ise bu durum olmazdı, lakin hiçbir cisim çembersel yörüngede dolanamaz. Bunun nedenlerini şurada anlatmıştım: https://rasyonalist.org/yazi/gok-cisimleri-neden-eliptik-yorungelerde-dolanirlar/

Kepler yasaları: https://rasyonalist.org/yazi/kepler-yasalari/

Yörünge ve basıklık: https://rasyonalist.org/yazi/yorunge-nedir-turleri-basiklik/

1,002 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Bir cismin uzayda sabit hızda ilerlemesi, herhangi bir kütleçekim etkisine maruz kalmamasına bağlı. Karşılaşacağı herhangi bir kütleçekim, cismin hareketini, yönünü, hızını değiştirir. Neden...

Einstein in uzayın yapısını uzay zaman olarak adlandırmasının nedeni, mekan ve zamanın birbiri içine girmiş doku halindeki etkileşim. Kütle uzay zamanı büker, bu bükülme boyunca zaman yavaşlar. Ve diğer cisimler, bu bükülme etkisindeki yamulmuş uzay zamana göre hareket ederler. Cismi kişileştirirsek, kendini düz gidiyor olarak hisseder. Çünkü içinde bulunduğu uzay zamanın etkisindedir. Eğriliği anlayamaz.

Kütleçekimin uzay zamanı bükerek, bu bükülmüş dokunun etkisinde kalan cisimleri çektiğini biliyoruz. Ancak bundan önce büyük kuvvetlerin etkilerini gözönüne almamız gerekir. Evren öncelikle büyük patlamanın etkisiyle genişlemektedir ve fizik evrendeki ŞEYler, hızla birbirinden uzaklaşmaktadır bu etki ile. Kuasarların uzay zamanı bükme etkisi, diğer kuasarların hareketlerini etkilemektedir. Karadeliklerin yoğun çekim etkisi de sistemlerin hareketini etkilemektedir. Büyük etkiler, küçük etkileri iptal etmez. Yani sistemler yine kendi çekim etkilerinde hareketlerine devam ederler. Tabii ki büyük güçlerin yönetiminde.

Tüm Reklamları Kapat

Soruda sanki büyük çekim etkilerinin, maddeler arası çekim etkisini iptal etmesi gerekiyormuş anlamı var. Ancak öyle olsaydı, bize göre dev boyuttaki dünya üzerinde asla zıplayamazdık. Küçücük kütlemiz, kocaman dünya kütlesinin çekim etkisini geçici de olsa aşamazdı.

Bütün maddenin genişlemeye devam etmesi, aslında sorudaki "uzayda hareketine devam eden cisim" i

402 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close